KGL_new
Wiadomości
PE   PKN Orlen  

Budowa instalacji Polietylenu 3 (PE3)

PKN ORLEN zrealizował główną część inwestycji budowy instalacji Polietylenu 3 (PE3) w czeskim zakładzie Grupy ORLEN w Litvínovie. Oddanie największej w historii czeskiej branży petrochemicznej i jednej z najnowocześniejszych instalacji produkcyjnych korzystnie wpłynie na wyniki spółki Unipetrol, a co za tym idzie całej Grupy ORLEN. Polietylen znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, budowlanym, czy chemii domowej.

- Zgodnie z zapowiedziami realizujemy kluczowe inwestycje w obszarze petrochemii, ale też rafinerii czy energetyki. Dążymy do dalszej dywersyfikacji działalności i wzmacniania pozycji we wszystkich segmentach, tak aby skutecznie reagować na wahania rynkowe. Obecna trudna sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa najlepiej pokazuje, że tylko silne i stabilne finansowo firmy będą mogły sprostać globalnej i regionalnej konkurencji. My to doskonale rozumiemy i poprzez inwestycje wzmacniamy nie tylko nasza spółkę, ale też polską gospodarkę. Nie zapominamy też o rynkach zagranicznych, na których działamy. Finalizacja budowy instalacji polietylenu to istotne wzmocnienie naszej czeskiej firmy, ale też tamtejszego rynku – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.


W pierwszej kolejności odebrana została część instalacji wytwarzająca polietylen „naturalny” (tzw. Natural Line) dając możliwość wykorzystania pełnych mocy wytwórczych i produkcji zaawansowanych gatunków polietylenu naturalnego. Z kolei test gwarancyjny części instalacji wytwarzającej polietylen czarny (tzw. Black Line) zostanie wykonany w momencie zniesienia obostrzeń związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Polietylen wykorzystywany jest do wytwarzania m.in. pojemników, w tym butelek, zbiorników, opakowań, czy rur. Moce produkcyjne nowej instalacji PE3, która zastąpi funkcjonującą obecnie jednostkę PE1, wyniosą 270 tys. ton rocznie. Jednocześnie kontynuowana będzie eksploatacja instalacji polietylenu PE2, o rocznej mocy produkcyjnej na poziomie 200 tys. ton. Dzięki uruchomieniu nowej inwestycji łączne moce wytwórcze czeskiego zakładu produkcyjnego w Litvinovie wzrosną z 320 do 470 tysięcy ton polietylenu rocznie. Całkowity koszt inwestycji planowany jest na ok. 9,6 mld CZK.


Inwestycja pomoże zwiększyć wykorzystanie instalacji olefin  i umożliwi głębszą integrację produkcji petrochemicznej i rafineryjnej nie tylko w samej Grupie Unipetrol, ale również w całej Grupie Kapitałowej PKN ORLEN. Dzięki zastosowaniu nowych technologii spółka będzie mogła poszerzyć swoją działalność o nowe segmenty rynku i oferować produkty odpowiadające obecnym wymaganiom klientów.

Dodaj ofertę pracy