„Dzisiaj i jutro jesteśmy i będziemy w zupełnie innym świecie, w którym higiena i zdrowie konsumentów będą priorytetem numer jeden dla nas wszystkich. Nadszedł więc czas, aby zastanowić się nad dostosowaniem strategii dla Europy i Świata, w szczególności w kontekście wykorzystania tworzyw sztucznych” – pisali w liście otwartym datowanym na 8 kwietnia przedstawiciele Europejskiego Stowarzyszenia Przetwórców Tworzyw Sztucznych (EuPC).
Przesuńmy terminy SUP o rok
W swoim liście EuPC prosiło o poinformowanie wszystkich państw członkowskich UE o przesunięciu terminu wdrożenia dyrektywy SUP o co najmniej rok na szczeblu krajowym oraz o zniesienie wszystkich zakazów dotyczących niektórych produktów SUP.
Jak pisali przedstawiciele EuPC, odroczenie wdrożenia dyrektywy SUP miałoby zapewnić wszystkim państwom członkowskim UE więcej czasu na skoncentrowanie się na pilniejszej obecnie niż wdrażanie jej zapisów walce z COVID-19.
W tym czasie przemysł miałby możliwość kontynuowania produkcji zarówno tych jak i innych produktów z tworzyw sztucznych. Dodawali tez, że epidemia pokazała, że jednorazowe tworzywa sztuczne nie są łatwo zastępowalne, także ze względu na fakt, że są materiałami „zapewniającymi higienę, bezpieczeństwo oraz ochronę przed zakażeniem.
UE nie zmieni zdania
Terminy określone w prawie nie ulegają zmianie – tak w dużym skrócie brzmi odpowiedź Komicji Europejskiej przekazane przez Vivian Loonela, rzeczniczkę KE. – Komisja nadal utrzymuje, że terminy określone w prawie UE muszą być przestrzegane – powiedziała, dodając, że państwa członkowskie mają jeszcze rok na transpozycję dyrektywy SUP do prawa krajowego
“W odniesieniu do argumentów wysuniętych przez EuPC, stoimy na stanowisku, że należy stosować dobre praktyki dotyczące higieny w zakresie wszystkich produktów, w tym również substytutów materiałów zakazanych przez SUP” – napisała Loonela w mailu do redakcji Euractiv. “Ponadto dyrektywa SUP przewiduje wyjątki dla wyrobów medycznych” – dodała.
KE zaznacza przy tym, że obecnie nie da się jeszcze ocenić wpływu epidemii na ilości odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych. Dodała jednak, że w sytuacji presji kontunuowanie wysiłków na rzecz zmniejszenia ilości odpadów jest jeszcze ważniejsze.