biester
Wiadomości

Sanok: automotive problemem

Sanok RC nadal pracuje nad przeglądem opcji strategicznych, nie wyklucza dezinwestycji w segment motoryzacji

Sanok Rubber Company kontynuuje prace nad przeglądem opcji strategicznych, nie wyklucza dezinwestycji w segmencie motoryzacji - poinformował podczas telekonferencji prezes spółki Piotr Szamburski.

"Cały czas prowadzimy przegląd opcji strategicznych. Musimy szczególnie spojrzeć na to, co będzie działo się w motoryzacji i to do tego nowego rynku dostosować nowe moce produkcyjne. Na rynku można spodziewać się konsolidacji, niektóre firmy tracą płynność, bankrutują. Sytuacja, która na stałe zagości w tej branży, bo perspektywy nie są pozytywne. Raczej widzimy duże spadki i ten czas powrotu do poziomów sprzed koronawirusa raczej będzie długo trwał" - powiedział prezes.

 

"Motoryzacja to element, który będzie być może wymagał większej reorganizacji, restrukturyzacji. (...) Może to oznaczać redukcję rozwiązań, których nie udało się ostatnio rozwinąć. Myślę tu o Chinach, zobaczymy też jak ze spółką niemiecką należałoby postąpić. Mamy na szczęście lepszą infrastrukturę w zakładzie w Sanoku, bo to był duży deficyt w ostatnich latach. Mamy nową halę, więc tu jesteśmy w stanie rozwijać większą produkcję i wprowadzić proces centralizacji w stosunku do tego, co realizowaliśmy wcześniej" - dodał.

 

W grudniu 2018 roku Sanok rozpoczął przegląd opcji strategicznych. Spółka informowała wówczas, że zamierza wziąć pod uwagę akwizycje, w tym na rynkach zagranicznych, oraz pozyskanie partnera strategicznego lub finansowego.

 

Grupa Sanok Rubber Company produkuje wyroby gumowe i posiada zakłady produkcyjne w Polsce, Niemczech, Chinach, Meksyku i na Białorusi. Jej wyroby wykorzystywane są w motoryzacji (systemy uszczelnień karoserii, systemy antywibracyjne), budownictwie (uszczelki stolarkowe, uszczelki samoprzylepne), a także w przemyśle (pasy klinowe, wyroby dla farmacji, wyroby dla AGD).

 

Przychody grupy w pierwszym kwartale 2020 roku spadły do 259,8 mln zł z 280,8 mln zł rok wcześniej.

 

Przychody segmentu motoryzacyjnego zmniejszyły się w pierwszym kwartale 2020 roku do 156,7 mln zł z 177,9 mln zł.

 

Szamburski pesymistycznie ocenia perspektywy drugiego kwartału.

 

"Spadki w poszczególnym segmentach motoryzacji sięgają 70-80 proc. Maj może nie będzie tak dramatyczny jak kwiecień, ale niewiele lepszy. Część zakładów OEM ciągle stoi, albo jest na bardzo niskim poziomie produkcyjnym. Perspektywa co najmniej do końca kwartału jest słaba, to będzie rozruch.(...) Drugi kwartał upłynie zdecydowanie pod presją spadków w motoryzacji" - powiedział.

 

"Mamy lekki spadek w budownictwie, ale tu nie mówimy o poziomach, jak w motoryzacji, czyli raczej 10-20 proc. Ale już czerwiec jest miesiącem, w którym nastąpi poprawa" - dodał.

 

Przychody segmentu budownictwa Sanok RC w pierwszym kwartale 2020 roku wyniosły 24,04 mln zł wobec 24,4 mln zł rok wcześniej.

 

W ocenie prezesa segment przemysłowy radzi sobie dobrze. Jego przychody wzrosły w pierwszym kwartale bieżącego roku do 45 mln zł z 35,6 mln zł.

 

Natomiast spadki segmentu mieszanek wynikają z tego, że produkuje on na potrzeby segmentu motoryzacyjnego. Przychody tego segmentu spadły w pierwszym kwartale do 26 mln zł z 30,2 mln zł rdr.

 

EBITDA Sanoka spadła w pierwszym kwartale 2020 roku do 26,6 mln zł z blisko 28 mln zł rok wcześniej. Zysk netto zmniejszył się do 9 mln zł z 18,1 mln zł.

Dodaj ofertę pracy