biester
Wiadomości

Afera VAT w obrocie tworzywami

W ostatnich dniach na polecenie Prokuratury Okręgowej w Krakowie, agenci CBA oraz funkcjonariusze Policji zatrzymali łącznie 8 osób związanych z tzw. mafią VAT-owską. Wspólne działania organów ścigania to wynik śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie, dotyczącego działalności zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się wyłudzaniem podatku VAT w obrocie polimerami.

O pierwszej odsłonie tego śledztwa pisaliśmy w listopadzie 2019: https://eplastics.pl/wiadomosci/pb/12974-wyludzenia-vat-na-polimerach

Wzrosła znacząco kwota uszczuplenia należności Skarbu Państwa, z 60 do 90 mln PLN. Obecne zatrzymania były kolejnymi w tych śledztwach. Uprzednio zarzuty usłyszało już 17 osób, w tym kierujący grupami przestępczymi. Zabezpieczono mienie podejrzanych na łączną kwotę około 7 milionów 600 tysięcy złotych, w postaci nieruchomości, samochodów, zegarków, pieniędzy.

Co zarzuca się podejrzanym

Zatrzymani po doprowadzeniu do Prokuratury Okręgowej w Krakowie usłyszeli zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przestępstw karo-skarbowych związanych z fikcyjnym, „karuzelowym” obrotem granulatem tworzyw sztucznych, poświadczenia nieprawdy w dokumentach oraz posłużenia się fikcyjnymi fakturami na łączną kwotę ponad pół miliona złotych.

Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych prokurator podjął decyzję o zastosowaniu środków zapobiegawczych w postaci poręczeń majątkowych w kwotach od 40 do 70 tysięcy złotych, dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu. Ponadto trzech z uprzednio zatrzymanych podejrzanych pozostaje w areszcie tymczasowym.

Grupa zajmująca się fikcyjnym obrotem granulatem tworzyw sztucznych

Z ustaleń śledztwa wynika, że jedna z grup działała w latach 2011-2015 na terenie Polski oraz Niemiec, Słowacji i Czech. Przedmiotem działalności tej grupy był fikcyjny obrót granulatem tworzyw sztucznych z udziałem podmiotów gospodarczych polskich i zagranicznych, polegający na wystawianiu faktur VAT nie odzwierciedlających rzeczywistych transakcji kupna -sprzedaży.

Spółka będąca tzw. „brokerem” sprzedawała towar w postaci granulatów tworzyw sztucznych w ramach wewnątrzwspólnotowych dostaw do podmiotów mających swoją siedzibę na terenie Niemiec, Słowacji oraz Republiki Czeskiej. Następnie towar wracał do Polski za pośrednictwem powiązanych podmiotów, które ponownie dokonywały jego dostawy do „brokera” po cenach niższych od cen zakupu od podmiotów zagranicznych. Działalność przynosiła polskim podmiotom jedynie straty i nie generowała żadnych zysków. Transakcje nie miały zatem ekonomicznego uzasadnienia. Tak zorganizowany obrót pozwalał na spełnienie wymogów dotyczących możliwości zastosowania zerowej stawki podatku, a tym samym na uszczuplenie należności Skarbu Państwa.

Komentarz Redakcji: rozwój śledztwa i kolejne zatrzymania oznaczają, iż poprzednio aresztowani/zatrzymani, mówić językiem kolokwialnym, sypią. Branżę najbardziej ciekawi, kim jest osławiony "broker"? W kilku spółkach dystrybucyjnych toczą się szerokie kontrole skarbowe. Zapewne wkrótce poznamy wyniki śledztwa prokuratorskiego. Jego wyniki mogą poważnie zmienić geografię biznesu dystrybucyjnego w Polsce.

O tym, jaka kategoria ludzi zajmowała się procederem tropionym przez prokuraturę można przeczytać tutaj: https://www.gazetamyszkowska.pl/wiadomosci/5978,az-dwoch-to-mieszkancy-myszkowa?wcag_contrast=3&wcag_underline=off

 

Dodaj ofertę pracy