biester
Wiadomości
Lanxess  

Lanxess wabi pszczoły

Krefeld – Kwadrat jest czerwony, koło – niebieskie, a trójkąt – żółty. Ten związek ma swoje źródło w teorii koloru i kształtu artysty Bauhausu, Wasilija Kandinskiego. Grellroth, producent betonu z Krefeld, konsekwentnie realizuje ten styl w projektach swoich hoteli pszczelich. Pomoce gniazdowe są wykonane z betonu samozagęszczalnego o długości krawędzi wynoszącej około siedmiu centymetrów i występują w postaci czerwonego sześcianu, niebieskiego walca i żółtej piramidy. Odporne na warunki atmosferyczne nieorganiczne pigmenty z LANXESS zapewniają długą trwałość koloru. Według dyrektor zarządzającej Grellroth, dzikie pszczoły szczególnie lubią wariant czerwony, który jest zabarwiony pigmentem Bayferrox 130. – Czerwone hotele zawsze zajmowane są jako pierwsze – mówi dyrektor Diana Schmidt-Rothmeier (absolwentka wydziału projektowania).

Pomoce gniazdowe, sprzedawane pod nazwą „Beehaus”, są dostępne nie tylko w kolorach czerwonym, niebieskim i żółtym, ale także w odcieniu szarości jasnego betonu. Do barwienia betonu stosuje się również żółty pigment z tlenku żelaza Bayferrox 920 oraz czarny pigment Bayferrox 360 koncernu LANXESS.

 

Małe dzieła sztuki

 

Grellroth zatrudnia rzemieślników, techników i projektantów, którzy konceptualizują i projektują meble i przedmioty z betonu i wytwarzają je jako przedmioty jednorazowe lub w małych seriach. Jeśli chodzi o Beehaus, producent betonu kładzie szczególny nacisk na zrównoważony rozwój. Fragmenty i pozostałości z produkcji większych komponentów są mieszane z wysokiej jakości białym cementem, łatwo dyspergowalnymi pigmentami i dodatkami betonowymi i wlewane do specjalnie przygotowanych form do tworzenia trwałych domków dla pszczół – a wszystko to odbywa się ręcznie.

 

– Opracowanie i produkcja form poliuretanowych do tego celu były wyzwaniem samym w sobie, ponieważ niezbędne kąty robocze w wąskich przewodach wymagają pewnej wiedzy specjalistycznej – wyjaśnia Diana Schmidt-Rothmeier, która wcześniej przez kilka lat pracowała dla przemysłu motoryzacyjnego, a teraz przenosi zdobytą tam wiedzę o materiałach na realizację nowych pomysłów w dziedzinie betonu. Aby uzyskać dobrą charakterystykę płynięcia betonu samozagęszczalnego, Grellroth używa własnej receptury precyzyjnie dobranej mieszanki dodatków. – Beton płynie jak miód i osiąga niemal pozbawio­ną porów strukturę – dodaje Diana Schmidt-Rothmeier. – Oznacza to możliwość wykonywa­nia nawet skomplikowanych struktur geometrycznych, bez potrzeby wstrząsania formami w celu odpowietrzenia – wyjaśnia projektantka.

 

– Nowoczesne betony, takie jak beton samozagęszczalny, opierają się na złożonych recepturach, których składniki muszą być idealnie dopasowane do wymagań. Należy o tym pamiętać również podczas stosowania pigmentów z tlenku żelaza, zarówno w przypadku małych, jak i dużych konstrukcji – dodaje Oliver Fleschentraeger, kierownik ds. segmentu rynku budowlanego w jednostce Inorganic Pigments koncernu LANXESS.

 

Łatwo dyspergowalne pigmenty z tlenku żelaza z LANXESS nadają betonowi jednolity i trwały odcień. Te małe dzieła sztuki nie zostały jedynie pokryte barwnikiem na powierzchni, lecz są odporne na światło i warunki atmosferyczne.

 

Pomoc w przetrwaniu samotnic

 

Pszczoły miodne żyją wyłącznie w liczących tysiące osobników ulach, natomiast dzikie pszczoły są w przeważającej mierze samotnicami. Ponad 30 tysięcy gatunków dzikich pszczół na całym świecie ma różne preferencje, jeśli chodzi o miejsca gniazdowania. Beehaus jest doskonałym miejscem do gniazdowania i hibernacji dla zagrożonych wyginięciem owadów.

 

Otwory o zróżnicowanej średnicy przyciągają różne gatunki pszczół. Owady umieszczają komórki lęgowe w wąskich i gładkich rurkach i zaopatrują jaja w nektar i pyłek. Następnie pszczoła uszczelnia rurkę błotem. Wiosną larwy wyklują się i otworzą wejście, aby wylecieć. Hotele dla pszczół można wtedy z łatwością czyścić cienką szczotką.

 

Łatwe do czyszczenia i wytrzymałe

 

Hotele dla owadów są zazwyczaj wykonane z drewna lub łodyg roślin. Bambusowe rurki i inne organiczne skrzynki do gniazdowania często są jednak pełne drobnych odprysków, które mogą zranić pszczołę i jej delikatne skrzydła. Zaletą betonu jako materiału są gładkie ściany. Ponadto beton jest niezwykle wytrzymały i nie wymaga specjalnych zabiegów. Ponieważ nie gnije z powodu ataku grzybów – w przeciwieństwie do niektórych drewnianych budek gniazdowych – hotele są bardzo trwałe. Pigmenty nieorganiczne są niezwykle odporne na warunki atmosferyczne i zapewniają utrzymanie koloru przez długi czas. Betonowe „apartamentowce” nie wymagają konserwacji i wnoszą swój drobny wkład w ochronę i rozmnażanie pszczół, które są niezwykle cennymi zapylaczami dla rolników i właścicieli ogrodów.

 

Obserwacja dzikich pszczół jest fascynująca dla dzieci i sprzyja propagowaniu wiedzy przyrodniczej. Ponieważ owady nie muszą bronić królowej ani miodu, nie są agresywne i nie żądlą.

 

Hotele dla owadów należy umieszczać w taki sposób, aby otwór wejściowy był skierowany na południe i, jeśli to możliwe, powiesić je w słonecznym miejscu, które jest chronione przed wiatrem i deszczem. Jeśli w okolicy znajdują się lubiane przez pszczoły rośliny, pomoże to w zapewnieniu im pożywienia.

 

Pszczele hotele można oglądać w plenerze od połowy maja do początku października w „Ogrodzie Przeciwieństw” podczas Państwowej Wystawy Ogrodniczej 2020 w Kamp-Lintfort, Bardziej szczegółowe informacje na ten temat opublikowano na stronie internetowej https://grellroth.de/.

 

Zrównoważony łańcuch dostaw

 

Zrównoważona produkcja pigmentów barwiących LANXESS odbywa się w bezpośrednim sąsiedztwie Grellroth Betonmanufaktur – największy na świecie zakład produkujący nieorganiczne pigmenty barwiące oddalony jest zaledwie o dziesięć kilometrów w linii prostej. LANXESS, producent specjalistycznych środków chemicznych, od ponad 90 lat wytwarza w swoim zakładzie w Krefeld-Uerdingen pigmenty z tlenku żelaza i tlenku chromu do wielu zastosowań. Pigmenty LANXESS są używane na całym świecie do barwienia betonu, powłok, tuszy, papieru i tworzyw sztucznych.

 

Pigmenty z tlenku żelaza Bayferrox wpisują się w wymogi zrównoważonego budownictwa i poprawiają klasyfikację materiałów budowlanych produkowanych w procesach obniżonego zużycia zasobów w ramach takich systemów ocen jak LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) czy DGNB (Niemiecka Rada Budownictwa Zrównoważonego). W związku z tym LANXESS jest jedynym producentem pigmentów na świecie, który posiada certyfikat SCS. SCS Global Services Scientific Certification Systems, Inc. – jedna z wiodących niezależnych firm certyfikacyjnych – potwierdziła duży udział surowców wtórnych w procesie produkcji pigmentów z tlenku żelaza LANXESS.

 

W najważniejszym zakładzie w Krefeld-Uerdingen jednostka wykorzystuje cały łańcuch wartości produkcji tlenku żelaza – od syntezy po pakowanie. Bliższe informacje można znaleźć pod adresem https://bayferrox.com/en/.

Dodaj ofertę pracy