„Rozdrabniacze często pracują u naszych klientów bez przerwy przez bardzo długi czas”, mówi Martin Baldus, kierownik działu projektowania „Industrial shredding” w firmie Vecoplan AG. Na przykład w cementowniach rozdrabnacze mogą służyć do przygotowania materiału do spalania w piecach lub wydajnie rozdrabniać materiały opakowaniowe z tworzywa sztucznego, metalu i materiałów kompozytowych, zbierane do żółtych worków i przekazywane do odbioru, a także odpady zmieszane komunalne. „Podczas projektowania nowego rozdrabniacza z serii VRZ przywiązywaliśmy bardzo dużą wagę do tego, by był on bardzo wytrzymały i odporny na materiały obce, niezawodny i niewymagający częstej konserwacji”, wyjaśnia Baldus. Dlatego projektanci zastąpili narzędzia tnące na rotorze sierpowatymi kłami. Dzięki temu materiał jest rozrywany – VRZ może więc niezawodnie przetwarzać nawet bele materiału owinięte drutem. Tym samym ta wydajna maszyna nadaje się także do obróbki drewna poużytkowego – na przykład do skutecznego rozdrabniania brył korzeniowych lub też całych desek i belek, w których często występują materiały obce, takie jak gwoździe.
W przypadku rotorów firma Vecoplan zastosowała dynamiczne napędy HiTorc o wysokim momencie rozruchowym i obrotowym. Nie posiadają one takich elementów mechanicznych jak napędy pasowe, sprzęgła czy agregaty hydrauliczne. Tym samym w porównaniu z napędami hydraulicznymi prawie nie wymagają prac konserwacyjnych. A ponadto: ponieważ poruszana jest mniejsza masa, napędy osiągają korzystniejszy współczynnik sprawności. Użytkownik może cieszyć się ze znacznej oszczędności kosztów energii. Napędy o mocy 2 x 138 kW są całkowicie odporne na materiały obce. Poza tym pracują bardzo dynamicznie, poprawiając tym samym właściwości rozruchowe i rewersyjne. Dzięki temu VRZ nadaje się także do trudnych, twardych materiałów.
„Podczas projektowania było dla nas bardzo ważne, by koszty eksploatacji i konserwacji były jak najniższe”, relacjonuje Baldus. Takie komponenty, jak odporne na zużycie i wymienne elementy uszczelniające przy rotorze i ścianie bocznej zapobiegają na przykład osadzaniu się materiałów pomiędzy powierzchnią czołową rotora a obudową maszyny. Poza tym zoptymalizowana konstrukcja maszyny pozwala na szybką wymianę ramy tnącej i rotorów. Dzięki temu czasochłonne prace konserwacyjne, takie jak napawanie, mogą być wykonywane poza maszyną. Pozwala to na znaczne skrócenie przestojów. „Nasz nowy rozdrabniacz VRZ jest zaprojektowany w taki sposób, by był długo sprawny – nawet jeśli wystąpią oznaki zużycia”, zapewnia ekspert z firmy Vecoplan.