biester
Wiadomości

Przewaga Polimerów Police

Prezes GA Polyolefins: Pandemia pokazała przewagę konkurencyjną Polimerów Police.

Pandemia koronawirusa pokazała, że konieczne będzie ściąganie z powrotem do Europy produkcji polimerów, a trwająca inwestycja Polimery Police będzie miała tę przewagę konkurencyjną, że będzie pierwsza, ocenił prezes Grupy Azoty Polyolefins - spółki celowej powołanej do realizacji inwestycji - Andrzej Niewiński.

"Pandemia pokazała, że konieczne będzie ściągnięcie z powrotem do Europy produkcji polimerów, a my będziemy pierwsi" - powiedział Niewiński - zarazem szacując, że w Europie zużywa się ok. 10 mln ton polipropylenu rocznie, przy czym popyt na ten polimer rośnie o ok. 2% rocznie w Europie Zachodniej, a w Europie Centralnej i Wschodniej - nawet o 4% rocznie.

"Gdybyśmy co roku uruchamiali taką instalację, jak ta budowana w ramach projektu Polimery Police, pokrywalibyśmy jedynie rosnące zapotrzebowanie na polipropylen w Europie" - podkreślił.

Szef GA Polyolefins zwrócił również uwagę, że w promieniu 1 000 km od Polic, a więc w rejonie, w którym przyszła instalacja będzie korzystała z premii geograficznej, znajdują się konsumenci zużywający ok. 4,3 mln ton polipropylenu rocznie.

Projekt Polimery Police, o wartości ok. 7 mld zł, będzie się składał m.in. z gazoportu umożliwiającego odbiór 500 tys. ton propanu rocznie, instalacji do produkcji 429 tys. ton propylenu rocznie oraz instalacji do produkcji 437 tys. ton polipropylenu rocznie.

Grupa Azoty Polyolefins to spółka celowa realizująca projekt Polimery Police będący jedna z największych inwestycji w polskim i europejskim przemyśle chemicznym. Umożliwi on dywersyfikację działalności biznesowej Grupy Azoty, a także pozytywnie wpłynie na pozycję Polski w segmencie tworzyw sztucznych i wzmocni niezależność energetyczno-surowcową kraju. Zakończenie projektu planowane jest na 2022 rok.

Dodaj ofertę pracy