KGL_new
Wiadomości

Materiały antybakteryjne od Grupy Azoty, czyli większe bezpieczeństwo na co dzień

W ostatnim czasie coraz częściej zwracamy uwagę, że tworzywa, oprócz przydatności i wygody w codziennym życiu, zapewniają nam przede wszystkim bezpieczeństwo. Sprzęt ochronny wykonany w znakomitej większości właśnie z tworzyw, folii i włókien sztucznych poprawia higienę i umożliwia efektywną walkę z niepożądanymi bakteriami. Opracowany w Grupie Azoty Tarnamid MB AMB to koncentrat antybakteryjny z dodatkiem srebra, którego bazowym tworzywem jest poliamid 6 produkowany przez spółkę. Zastosowanie Tarnamidu MB AMB, jako dodatku do tworzyw, powoduje, że wyroby uzyskują właściwości antybakteryjne, jednocześnie nie tracąc swoich dotychczasowych parametrów.

Wykorzystanie srebra i jego związków w dedykowanym tworzywie powoduje, że elementy dotykowe wykonane z niego, jak poręcze autobusów i tramwajów, również uchwyty mebli i aparatury stanowiących wyposażenie szpitali, przychodni, domów opieki, są dla nas bezpieczne. Srebro skutecznie oddziałuje na komórki bakteryjne i inne drobnoustroje powodując ich niszczenie. Co warto podkreślić, srebro jest jednym z metali wykazujących właściwości antybakteryjne, ale cechą, która wyróżnia go spośród innych jest znikome oddziaływanie na człowieka.

- W Grupie Azoty od wielu lat prowadziliśmy prace badawcze w zakresie dodatków antybakteryjnych, jak również badania w kierunku uzyskania cech biobójczych i biostatycznych  wytwarzanych w spółce tworzyw. W ramach tych prac sprawdzaliśmy skuteczność różnych rozwiązań i dodatków, a owocem badań jest specjalna formuła pozwalająca na uzyskanie optymalnych właściwości antybakteryjnych bez pogorszenia parametrów przetwórczych i wytrzymałościowych tworzyw. Oczywiście tworzywa i dodatki antybakteryjne nie są nowością w naszej ofercie, ale w okresie zagrożeń związanych z obecną sytuacją warto zwrócić na nie szczególną uwagę i docenić, jak zwiększają nasze bezpieczeństwo przy wykonywaniu codziennych czynności oraz intensywnie pracować nad poszerzeniem ich zastosowań mówi Witold Szczypiński, wiceprezes zarządu Grupy Azoty S.A.

Tarnamid MB AMB to poliamid 6 antybakteryjny z dodatkiem srebra, który zaleca się dozować przy wytwarzaniu wyrobów z szerokiej gamy odmian poliamidu 6, np. z włóknem szklanych lub niewzmocnionych w udziale co najmniej 2%, aby wyrób uzyskał satysfakcjonujące działanie antybakteryjne na powierzchni. W takim rozwiązaniu srebro cząsteczkowe jest zdyspergowane w całej masie wyrobu oraz na jego powierzchni i w razie ścierania się powierzchni produktu, działanie antybakteryjne nie ulega zmniejszeniu.

Badania skuteczności rozwiązania zaproponowanego w Tarnamidzie MB AMB prowadzone były w wyspecjalizowanych jednostkach zewnętrznych posiadających stosowne uprawniania i doświadczenie. Zastosowanie Tarnamidu MB AMB w ilości zaledwie 2 proc. do wybranej odmiany poliamidu 6 pozwoliło znacznie ograniczyć namnażanie bakterii w czasie[1]. Metoda pozwala stwierdzić czy materiał zawiera substancje odżywcze dostępne dla mikroorganizmów i czy ogranicza ich wzrost długoterminowo. Takie badanie trwało 4 tygodnie i w trakcie stwierdzono duże ograniczenie wzrostu 2 szczepów bakterii w porównaniu z materiałami nie zawierającymi dodatków bakteriobójczych. W praktyce oznacza to, że zastosowanie Tarnamidu MB AMB zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo mikrobiologiczne powierzchni wyrobów.

Duża skuteczność antybakteryjna Tarnamidu MB AMB została również potwierdzona w kolejnych badaniach, które wykazały, że w ciągu 24 h na powierzchni próbek z udziałem koncentratu następowała redukcja bakterii do >99,9% [2].

Co istotne, rozwiązanie jakie zastosowano w Tarnamidzie MB AMB jest uniwersalne i może być przeniesione na inne tworzywa sztuczne np. poliacetal - Tarnoform, polipropylen, polietylen i inne tworzywa, z zachowaniem skuteczności działania.

Grupa Azoty jest jednym z wiodącym producentów poliamidu 6 w Europie, w swoich laboratoriach co roku przeprowadza tysiące badań w ramach kilkudziesięciu projektów B&R&I, poprawiających parametry tworzyw, zmniejszających ich wpływ na środowisko oraz zwiększających komfort i bezpieczeństwo użytkowników.

 

[1] Badania przeprowadzone w 2016 roku zgodnie z normą PN-EN-ISO 846 -2002,Tworzywa sztuczne - Ocena działania mikroorganizmów.

[2] Badanie przeprowadzone w 2016 roku zgodnie z normą ISO 22196: 2011, Ilościowa Ocena Aktywności.

Dodaj ofertę pracy