biester
Wiadomości
rPET  

Eko-kotwy z rPET podbijają rynek

Firma SADDAR specjalizująca się w produkcji ekologicznych elementów budowlanych podpisała kontrakt z dystrybutorem we Francji. W marcu tego roku produkty polskiej marki zostaną dostarczone do francuskich sklepów Brico Marche. Pierwsze zamówienie do Brico Marche obejmuje 51 tys. sztuk eko kotew, a do końca roku firma SADDAR wyeksportuje na rynek francuski ponad 150 tys. sztuk produktów. To kolejny sukces rodzimego producenta, który pod koniec 2020 roku rozpoczął sprzedaż swoich produktów we współpracy z amerykańską siecią 350-ciu hipermarketów budowlanych. Ekspansja na rynek USA była realizowana przy wsparciu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Naszym celem jest zapewnienie idealnego, ekologicznego produktu, który istotnie przyczynia się do poszanowania środowiska naturalnego. W ciągu najbliższych 2 lat planujemy umocnić się w Europie, zdobywając 25 proc. rynku. Przy poziomie produkcji 1.5 mln sztuk rocznie i zużyciu 20 butelek na jedną eko kotwę, recyklingowi będziemy poddawać równowartość 30 mln butelek plastikowych - powiedział Dariusz Sadowiński, wynalazca i właściciel firmy SADDAR.

Pionierskie rozwiązanie produkcji ze specjalnie opracowanego przez SADDAR kompozytu na bazie surowca pochodzącego z recyklingu tworzywa PET, w tym butelek PET, jest dla Europejczyków bardzo atrakcyjne. Według danych EuroPAP News w Europie recyklingowi poddawane jest tylko 32,5 proc. plastiku, a najczęstszym sposobem utylizacji odpadów z tworzyw sztucznych jest odzyskiwanie energii (42,6 proc.).

Komisja Europejska w ramach Zielonego Ładu przyjęła plan, w ramach którego 55 proc. plastikowych odpadów opakowaniowych powinno zostać poddanych recyklingowi do 2030 roku. Rozwiązania produktowe firmy SADDAR w istotny sposób wspierają realizację tego planu. Cieszymy się, że nasze rodzime rozwiązania zyskują uznanie na europejskich i światowych rynkach. Jesteśmy szczęśliwi, że jako Polska Agencji Inwestycji i Handlu możemy wspierać firmę w tym podboju - powiedział Łukasz Grabowski, zastępca Dyrektora Centrum Eksportu PAIH.

Rozwiązania instalacyjne oferowane przez SADDAR mają bardzo szerokie zastosowanie. Służą jako elementy montażu ogrodzeń, drewnianej architektury ogrodowej czy w sektorze budowlanym. Firma ma w swojej ofercie kotwy wbijane, wkręcane i przykręcane w niemal każdy rodzaj gruntu czy powierzchni. Na szeroką skalę używane są m.in. przy instalacji ogromnych farm fotowoltaicznych. Montaż jest szybki i przyjazny środowisku, bez użycia cementu oraz potrzeby dostosowania gruntu z użyciem ciężkiego sprzętu. W razie potrzeby, instalacje można przenieść w inne miejsce bez uszczerbku dla środowiska.

Bazowy surowiec PET pochodzi z recyklingu głównie plastikowych butelek po wodzie mineralnej i napojach gazowanych. Stanowi istotny czynnik ochrony środowiska i przekształcenia plastikowych odpadów poużytkowych czy poprodukcyjnych w pełnowartościowy nowy wyrób. Zastępuje droższy wykonany z blachy stalowej, którego wytworzenie wymaga zużycia dużej ilości energii i kopalin nieodnawialnych, będąc jednocześnie szkodliwym obciążeniem dla środowiska, a zwłaszcza atmosfery.

Eko kotwa SADDAR, dzięki materiałowi, z którego jest wykonana, wbita w ziemię nie będzie korodować i ulegać działaniom czynników atmosferycznych, na które jest narażona. Oferowane przez markę eko kotwy można użyć ponownie, zmielić je i przetworzyć na inne produkty. Wpisują się zatem w wymagania stawiane przez Unię Europejską produktom w zakresie gospodarki biegu zamkniętego (circular economy).

W latach 2018-2020 firma SADDAR zainwestowała w badania i rozwój blisko 2.0 mln USD. Pozwoliło to na poprawę wydajność produkcji do 2,5-3 mln eko kotew rocznie oraz na unowocześnienie i opracowanie nowych innowacyjnych modeli produktów. Obecnie firma planuje kolejne inwestycje w zakresie przygotowania i wdrożenia do produkcji modeli dostosowanych do wymogów budownictwa modułowego.

Dodaj ofertę pracy