KGL_new
Wiadomości

Orlen przejmuje Basell

Nie raz i nie dwa zastanawialiśmy się, czy rozmach inwestycyjny PKN Orlen w obrębie petrochemii przełoży się na BOP (Basell Orlen Polyolefins). No i stało się. Orlen odciął pierwszy plasterek salami z BOP w postaci produkcji LDPE.

Koncern przejął właśnie od BOP aktywe produkcyjne i sprzedażowe LDPE. Zdolności produkcyjne BOP w tej dziedzinie wynoszą ok 100 tys. ton rocznie, co oznacza, że PKN ORLEN samodzielnie, jako jedyny w Polsce wytwórca polietylenu LDPE, pokryje ok. 1/3 krajowego zapotrzebowania na ten polimer. 

 

Polietylen niskiej gęstości, czyli LDPE, to polimer powszechnie stosowany do produkcji wyrobów konsumenckich i przemysłowych. Powstają z niego m.in. folie, worki, kanistry, opakowania do żywności, a także  elementy urządzeń elektronicznych, np. przewody i kable. Jest to produkt w pełni podlegający recyclingowi, który odgrywa ważną rolę w gospodarce obiegu zamkniętego.

 

W wyniku transakcji PKN ORLEN przejmie od Basell Orlen Polyolefins aktywa, obejmujące moce wytwórcze polietylenu LDPE na poziomie ok. 100 tys. ton rocznie, a także jego sprzedaż i obsługę klientów na polskim rynku. Koncern planuje sfinalizować transakcję do końca tego roku, uzyskując w tym czasie wszelkie zgody urzędów antymonopolowych w Polsce i Holandii.

 

Polska jest największym konsumentem polietylenu LDPE w Europie Środkowej, a w 2025 roku będzie odpowiadać już za blisko 35 proc. regionalnego popytu. Obecnie krajowe zapotrzebowanie na ten produkt wynosi ok. 300 tys. ton rocznie, z kolei w Europie Środkowej blisko 800 tys. ton. Natomiast zdolności produkcyjne w tej części Europy szacowane są na 520 tys. ton. Według prognoz, w 2025 roku rynek LDPE w Europie Środkowej wzrośnie do ok. 890 tys. ton, a w Polsce do ok. 312 tys. ton, w czym PKN ORLEN będzie miał znaczący udział.

W BOP pozostanie produkcja PP i HDPE.

- Inwestujemy w petrochemię, ponieważ ma ona kluczowe znaczenie dla przyszłości Grupy ORLEN, ale też wzmocnienia polskiej gospodarki. Według światowych prognoz, do 2030 roku wartość rynku petrochemikaliów i bazowych tworzyw sztucznych ma się podwoić. Przejęcie części aktywów Basell Orlen Polyolefins i rozwój produktu, na który systematycznie rośnie zapotrzebowanie, wzmocni naszą pozycję w gronie czołowych producentów petrochemicznych na europejskim rynku. Zakup tego biznesu łączy się z rozpoczętą w ubiegłym roku w Płocku rozbudową kompleksu olefin. Wytwarzany w nim etylen zagospodarujemy w produkcji polietylenu, wydłużając w ten sposób łańcuch wartości. Powiększony portfel produktów petrochemicznych pozwoli nam w szybkim tempie generować zyski, na czym skorzysta spółka i jej akcjonariusze. Jednocześnie jako udziałowiec Basell Orlen Polyolefins nadal będziemy rozwijać jej pozostałe portfolio produktowe – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Dodaj ofertę pracy