biester
Wiadomości
SUP  

LCA toreb jednorazowych

Cztery europejskie stowarzyszenia konsumenckie: Test-Achats z Belgii, Altroconsumo – Associazione di Consumatori Italiana z Włoch, DECO – Associação Portuguesa para a Defesa do Consumidor z Portugalii oraz OCU – Organización de Consumidores y Usuarios z Hiszpanii przeprowadziły badanie, certyfikowane przez prof. Rolanda Clift (CBE, FREng, FIChemE, FRSA, HonFCIWEM), na temat oceny cyklu życia (LCA) dla pojemników na zakupy w supermarketach, a wyniki są jasne.

Przykłady trzech rodzajów pojemników na zakupy analizowanych w niniejszym opracowaniu. Zdjęcie: DECO PROTESTE
Przykłady trzech rodzajów pojemników na zakupy analizowanych w niniejszym opracowaniu. Zdjęcie: DECO PROTESTE

Celem metody LCA wykorzystanej w niniejszej pracy jest analiza wpływu pojemników i procesów na środowisko na środowisko oraz ilościowe określenie konsekwencji ludzkich działań na środowisko.

Rekomendacje kierowane są do konsumentów, producentów, ale także sprzedawców detalicznych. Jak stwierdzono w badaniu, ważne jest, aby „przekazywać tylko prawdziwe informacje dotyczące torby. Nie ma sensu komunikować, że alternatywa jest „zrównoważona”, „zielona” lub „ekologiczna”, jeśli ma większy wpływ na środowisko niż inne rozwiązania” .

Badanie LCA zawiera również następujące trzy rekomendacje:

  • Rekomendacje dla konsumentów

  1. Jeśli zapomnisz torby wielokrotnego użytku w domu lub w samochodzie, zdecyduj się na zakup plastikowej torby LDPE, która zawiera materiał z recyklingu. Ta torba będzie miała mniejszy wpływ na środowisko niż na przykład torby papierowe. Dobrą alternatywą są również kompostowalne torby foliowe.

  2. Nie kupuj toreb wielokrotnego użytku wykonanych z bawełny (zwykłej lub bio) i juty. Są to zła alternatywa, ponieważ mają znacznie większy wpływ na środowisko niż alternatywy z poliestru lub PP.

  • Zalecenia dla producentów

  1. Daj pierwszeństwo producentom z Europy nad producentami z Azji. Oprócz skutków, których można uniknąć dzięki krótszej odległości przebytej podczas dystrybucji toreb (szacuje się, że wpływ ten można zmniejszyć o od 52% do 78%), wpływ na środowisko związany ze zużyciem energii jest również niższy w Europie (szacuje się, że wpływy te można zmniejszyć o 90%).

  • Rekomendacje dla detalistów

  1. Zawsze udostępniaj konsumentom kilka rozwiązań. Nie jest dobrą praktyką zaprzestanie wprowadzania do obrotu toreb jednorazowych i zobowiązanie konsumentów do kupowania toreb wielokrotnego użytku. Jeśli konsument stale zapomina o torbie wielokrotnego użytku w domu, wpływ na środowisko jest znacznie większy niż gdyby konsument kupował tylko torby jednorazowego użytku.

  2. Dostarczanie samych toreb papierowych może być również złą praktyką. Na przykład, jeśli jest to supermarket i ma tylko torby papierowe, konsument będzie musiał nosić w tej torbie mrożone produkty, które mogą nie wytrzymać, dopóki nie wrócą do domu. Nawet jeśli dotrze do domu, jego ponowne wykorzystanie będzie praktycznie niemożliwe.

  3. EuPC w pełni zgadza się z tymi zaleceniami: należy zrobić właściwe rzeczy, aby dalej promować wysiłki już podjęte w celu przyspieszenia przejścia naszego przemysłu do obiegu zamkniętego. Alternatywy dla plastikowych toreb na zakupy z zawartością materiałów pochodzących z recyklingu są gorsze dla środowiska i dobrze, że konsumenci są o tym świadomi.

Dodaj ofertę pracy