Aby móc iść naprzód w gospodarce o obiegu zamkniętym, konieczne jest wykorzystanie wstępnie przetworzonych odpadów z tworzyw sztucznych w znacznie szerszym zakresie zastosowań. Widoczne elementy o wysokiej jakości powierzchni były dotychczas szczególnie dużym wyzwaniem. Aby uzyskać wysokiej jakości powierzchnie bezpośrednio z powierzchni formy za pomocą formowania wtryskowego bez dodatkowych operacji, zwykle wymagany jest wysoki udział materiału pierwotnego, jeśli w ogóle można dodać materiał z recyklingu.
Na targach K 2022 ENGEL współpracuje z firmą technologiczną Roctool (Le Bourget du Lac, Francja), aby zademonstrować, że od teraz istnieje inne podejście. Na wtryskarce e-mac 465/160 powstają unikalne skrzynki elektroniczne w kolorze czarnym. Są one wykonane z rABS pozyskiwanego z poużytkowych tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. Powierzchnia na wysoki połysk. Wnęka jest grawerowana laserowo, aby stworzyć innowacyjne wzory na górnej stronie pudełka, a na bocznych powierzchniach znajdują się uchwyty do montażu wentylatorów i złączy. Część jest również bardzo cienka – 1,2 mm – w celu zaoszczędzenia materiału. Formowanie konwencjonalne wymagałoby grubszych sekcji ścian.
Inteligentni asystenci kompensują wahania
Kluczem do najwyższej jakości powierzchni tego elementu z recyklingu jest interakcja między przyszłościowymi technologiami maszyn i form.
Całkowicie elektryczna wtryskarka ENGEL e-mac opiera się na kontroli temperatury formy w oparciu o technologię indukcyjną Roctool, aby zapewnić wyjątkową precyzję formowania i najwyższą jakość powierzchni. Najnowsze energooszczędne, kompaktowe, chłodzone powietrzem generatory Roctool są używane na targach K.
Inteligentne systemy wspomagania z oferty ENGEL inject 4.0 zastosowane w maszynie e-mac przyczyniają się do wysokiej jakości przetwarzania materiałów pochodzących z recyklingu. Inteligentne systemy wspomagania obejmują kontrolę wagi iQ, która wykrywa wahania surowca i automatycznie dostosowuje profil wtrysku, punkt przełączania i ciśnienie docisku, aby odzwierciedlić aktualne warunki w tym samym cyklu. Ogólnie rzecz biorąc, materiały z recyklingu podlegają większym wahaniom partii niż materiał pierwotny, kontrola wagi iQ ma szczególnie pozytywny wpływ na osiągnięcie niezmiennie wysokiej jakości produktu w tym zastosowaniu. Jednocześnie iQ melt control poprawia jednorodność topionego tworzywa, automatycznie dostosowując czas plastyfikacji do wartości optymalnej dla danego zastosowania.
Aplikacja prezentowana na targach K pokazuje ogromny potencjał gospodarki o obiegu zamkniętym dla producentów sprzętu AGD, AGD, RTV i telekomunikacyjnych. Proporcję materiału pierwotnego można znacznie zmniejszyć, w najlepszym przypadku do zera. Już dziś wielu producentów odbiera zużyty sprzęt do recyklingu i zwraca go do produkcji. Dzięki temu połączeniu technologii Roctool i inteligentnej pomocy cyfrowej ENGEL nawet wymagające części obudowy o bardzo cienkiej, skomplikowanej geometrii można teraz produkować z materiałów pochodzących z recyklingu w sposób ekonomiczny i zrównoważony.
Partnerstwa to klucz do sukcesu
Inni partnerzy systemowi zaangażowani w sukces projektu to Moldetipo (Marinha Grande, Portugalia), który zbudował formę, Lavergne (Montréal, Kanada), który dostarcza plastik z recyklingu, INCOE (Rödermark, Niemcy) dla systemów gorącokanałowych oraz forma grawerująca Standex -Tech (Treviso, Włochy) do projektowania tekstur laserowych narzędzi.
Ścisła współpraca w łańcuchu wartości jest niezbędna do ustanowienia gospodarki o obiegu zamkniętym. Dlatego ENGEL jest mocno zaangażowany w tworzenie sieci dla tych firm na wielostronnych, horyzontalnych platformach. Należy do nich inicjatywa R-Cycle, której celem jest wprowadzenie cyfrowych paszportów do produktów z tworzyw sztucznych. Wszystkie informacje związane z recyklingiem są automatycznie rejestrowane już na etapie wytwarzania produktu, dzięki czemu np. sortownie odpadów mogą dokładniej identyfikować tworzywa sztuczne nadające się do recyklingu i dostarczać frakcje jednogatunkowe do recyklingu. Takie podejście kładzie kres powszechnemu do tej pory downcyclingowi poprzez ponowne wykorzystanie przetworzonych tworzyw sztucznych na równi lub nawet z wartością dodaną.