biester
Wiadomości
Engel  

Tańsza pianka strukturalna

Na targach K 2022 ENGEL podnosi efektywność kosztową formowania pianki strukturalnej za pomocą nowych centralnych jednostek zasilania gazem ENGEL e-foam XL multi. Kolejna nowość: wyrafinowane próbki części wyprodukowane podczas pokazu nie wymagają żadnych dodatkowych kosztów, ale pozostawiają wtryskarkę gotową do dopasowania do strukturalnej powierzchni klasy A.

ENGEL e-foam XL multi, napędzany przez firmę Trexel, poprawia efektywność kosztową formowania pianki strukturalnej. (Zdjęcie: ENGEL)
ENGEL e-foam XL multi, napędzany przez firmę Trexel, poprawia efektywność kosztową formowania pianki strukturalnej. (Zdjęcie: ENGEL)

Formowanie pianki strukturalnej jest bardziej popularne niż kiedykolwiek. Oszczędza surowce, energię i wagę, wspierając w ten sposób cel produkcji i użytkowania części z tworzyw sztucznych w bardziej zrównoważony sposób. Na targach K 2022 ENGEL prezentuje nowy rodzaj technologii systemowej dla przetwórców tworzyw sztucznych, którzy w procesie formowania pianki strukturalnej wytwarzają części równolegle na kilku gniazdach produkcyjnych. Tam, gdzie wcześniej każda wtryskarka wymagała własnego zasilania gazem, ENGEL oferuje teraz e-foam XL multi, jednostkę centralną do zasilania kilku wtryskarek wysoko sprężonym azotem do formowania pianki strukturalnej. Tylko technologia uplastyczniania i sterowania jest nadal zdecentralizowana na poszczególnych maszynach.

Nowe modułowe systemy ENGEL e-foam XL multi, oparte na technologii MuCell firmy Trexel, są oferowane wyłącznie przez ENGEL.

 

Powierzchnia Premium bez dodatkowego nakładu energii

Wraz z Faurecia, spółką Grupy FORVIA, ENGEL prezentuje na swoim stoisku targowym ogromny potencjał technologii formowania pianki strukturalnej. Na wtryskarce ENGEL duo 1000 produkowane są próbki detali o wyszukanej strukturze powierzchni. Wykorzystywany jest tutaj nowy proces MicroJect Advanced opracowany przez jednostkę biznesową Faurecia Interiors Faurecia Interiors z siedzibą w Hagenbach w Niemczech oraz Eschmann Textures International (Gummersbach w Niemczech). Umożliwia to produkcję lekkich elementów widocznych o bardzo wysokiej jakości powierzchni klasy A przy użyciu wyłącznie formowania z pianki strukturalnej. Za ten skok w rozwoju odpowiedzialna jest między innymi nowa technologia formowania. Powłoki ceramiczne we wnękach zapobiegają typowym smugom piany, liniom spawów, tygrysie paski lub różnice połysku pojawiające się na powierzchni wypraski piankowej. Dodatkowo, poprzez powlekanie wnęki, bezpośrednio w formie wtryskowej można tworzyć różne struktury powierzchni.

Ponadto nowe materiały opracowane przez Faurecia Interiors do formowania pianki strukturalnej przyczyniają się do wysokiej jakości powierzchni. Na przykład podczas targów K poddawany jest obróbce polipropylen wypełniony talkiem, zawierający 30% materiału pochodzącego z recyklingu typu IniCycle. IniCycle nadaje się do wszystkich fizycznych i chemicznych procesów formowania pianki.

Połączenie nowej technologii systemowej firmy ENGEL i MicroJect Advanced wykorzystuje dotychczas niewyobrażalny potencjał wydajności i zrównoważonego rozwoju w formowaniu pianki strukturalnej. Części formowane z pianki strukturalnej nie muszą już być malowane i nie ma potrzeby stosowania dodatkowej energochłonnej technologii procesowej, takiej jak przerywane podgrzewanie formy, w przypadku części przeznaczonych do zastosowań u klienta.

Ogólnie rzecz biorąc, formowanie pianki strukturalnej wymaga mniej energii i surowców oraz wykorzystuje mniejsze siły docisku niż formowanie wtryskowe kompaktowe. Rozpuszczony porofor poprawia płynność stopionego tworzywa sztucznego. Ponadto ciśnienie formowania pianki, niezależne od miejsca, umożliwia formowanie grubszych żeber. Efekty te można wykorzystać do zmniejszenia grubości ścianek, co ma pozytywny wpływ na wymagany czas chłodzenia, a co za tym idzie na czas cyklu.

 

Konferencja na temat formowania pianki strukturalnej w listopadzie

Kolejną okazją do bezpośredniego zapoznania się z wystawą w akcji jest sympozjum „Foammelt – sukces przy niewielkim nacisku”, które odbędzie się w siedzibie firmy ENGEL w Schwertbergu w Austrii w dniach 22 i 23 listopada 2022 roku. szczegóły dotyczące stanu techniki w zakresie formowania pianki strukturalnej i chemicznej. Zawiera wybitnych prelegentów i zawiera mnóstwo praktycznych treści. Konferencja foammelt odbywa się corocznie i jest jednym z najliczniej odwiedzanych wydarzeń w kalendarzu wydarzeń ENGEL.

Dodaj ofertę pracy