biester
Wiadomości
K 2022  

Targi K - od 70 lat nr 1

Ponad 3000 firm z 60 krajów prezentuje innowacje w zakresie wydajnego i odpowiedzialnego obchodzenia się z tworzywami sztucznymi.

Hot Topics K 2022: Gospodarka o obiegu zamkniętym - Ochrona klimatu - Cyfryzacja

K w Düsseldorfie będzie obchodzić w tym roku 70. rocznicę! Jej USP jest liderem tematycznym jako nr 1 na targach tworzyw sztucznych i gumy. Z 3037 wystawcami oferującymi najszerszą gamę innowacji w całym łańcuchu wartości, K 2022 zapewni pełny przegląd tego, dokąd zmierza sektor. K 2022 zajmie wszystkie 18 pawilonów wystawienniczych oraz duże powierzchnie zewnętrzne. Wśród prezentowanych asortymentów znajdą się maszyny i urządzenia, surowce i środki pomocnicze, a także półprodukty i części techniczne oraz produkty z tworzyw wzmocnionych.

K 2022: 3037 wystawców z 60 krajów

Wystawcy będą reprezentować 60 krajów. z dużym udziałem Europy, w szczególności z Niemiec, Włoch, Austrii, Turcji, Holandii, Szwajcarii i Francji oraz USA. K wyraźnie odda zmiany na rynku światowym: liczba firm z Azji od kilku lat utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie. Szczególnie Chiny, Tajwan, Indie, Korea Południowa i Japonia zaprezentują się imponująco – i to pomimo obecnych trudnych warunków w tych krajach, związanych z przepisami dotyczącymi kwarantanny we własnych krajach przy powrocie z zagranicy czy dużymi opóźnieniami w wydawaniu wiz.

Niemiecki przemysł tworzyw sztucznych i gumy będzie reprezentowany przez 871 wystawców na 66 940 metrach kwadratowych (około 38% powierzchni).

Erhard Wienkamp, ​​dyrektor zarządzający Messe Düsseldorf, z niecierpliwością oczekuje na K: „K 2022 to nasze pierwsze duże targi od czasu pandemii. Z 179 000 m2 powierzchni wystawienniczej netto nasze tereny targowe są całkowicie zarezerwowane.” Wienkamp dodaje: „K w Düsseldorfie jest nie tylko barometrem wydajności branży i jej globalnym rynkiem innowacji, ale także wyznacza zrównoważone impulsy gospodarcze. Zwłaszcza po zmianach wywołanych pandemią i w trudnym globalnym klimacie gospodarczym zapewni orientację”.

Komentując sytuację w światowym przemyśle tworzyw sztucznych i gumy, Ulrich Reifenhäuser, przewodniczący rady doradczej wystawców na K 2022, powiedział: „Materiały polimerowe są dziś niezbędne i wszechobecne w prawie wszystkich sektorach naszego środowiska życia. W 2021 r. światowa produkcja tworzyw sztucznych wyniosła ok. 390,7 mln ton; w samych Niemczech w 2021 r. wyprodukowano 21 mln ton. Jednak cała branża stoi przed różnymi wyzwaniami, takimi jak problemy z łańcuchem dostaw i eksplodujące ceny energii. Potrzeba wymiany osobistej na poziomie globalnym na K 2022 jest ogromna, tym bardziej, że przemysł tworzyw sztucznych przechodzi proces transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym.”

Produkcja tworzyw sztucznych

W 2021 r. na całym świecie wyprodukowano 390,7 mln ton plastiku, z czego 352,3 mln ton pochodziło z surowców kopalnych, 32,5 mln ton z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu, a 5,9 mln ton z tworzyw sztucznych pochodzenia biologicznego. Według analiz przeprowadzonych przez International Rubber Study Group (IRSG), w tym samym okresie wyprodukowano i zużyto prawie ponad 29,88 miliona ton kauczuku. Azja odpowiada obecnie za ponad 50% całej światowej produkcji tworzyw sztucznych. Produkcja gumy jest również tradycyjnie zdominowana przez Azję.

Według Plastics Europe w 2021 r. wyprodukowano w Niemczech 21 mln ton plastiku. Obroty producentów tworzyw sztucznych wyniosły 31 mld euro. Niemieckie przetwórstwo tworzyw sztucznych osiągnęło w 2021 r. przychody w wysokości 69,4 mld euro. Przetwórcy gumy byli w stanie wykazać przychody w wysokości 9,95 mld euro.

Jeśli chodzi o obszar zastosowań tworzyw sztucznych w Europie, największy udział ma sektor opakowań z około 39 procentami, na drugim miejscu znajduje się budownictwo z 21 procentami, a na trzecim jest sektor motoryzacyjny z prawie 9 procentami. (Źródło: Plastics Europe, dane z 2021 r.)

Produkcja maszyn do tworzyw sztucznych i gumy

Obecna sytuacja dostawców maszyn i urządzeń, największej grupy wystawców na K, przedstawia się następująco: Wartość produkcji maszyn z tworzyw sztucznych i gumy osiągnęła w 2021 r. wielkość 38,6 mld euro na całym świecie (2020: 34,2 mld euro). Pod względem wartości produkcji największym pojedynczym krajem w produkcji maszyn z tworzyw sztucznych i gumy w 2021 r. były Chiny z 35-procentowym udziałem, następnie Niemcy z 19,6 proc. i Włochy z 7,1 proc. Jeśli chodzi o handel światowy, niemiecka inżynieria mechaniczna, z udziałem w światowym eksporcie wynoszącym 22 procent, plasuje się bezpośrednio za nowym mistrzem eksportu – Chinami z 23,9 procentami, Japonią z 9,1 i Włochami z 8,6 procentami. Popyt na maszyny i urządzenia do przetwórstwa jest obecny na wszystkich ważnych rynkach zbytu i będzie rósł.

Producenci z Niemiec zamknęli rok 2021 z wartością produkcji maszyn podstawowych na poziomie 7,55 miliarda euro, a więc o 7,6 procent powyżej wartości z roku poprzedniego.

Gorące tematy K 2022

Podczas ostatniej edycji targów K trzy lata temu wystawcy już jednogłośnie podkreślali potrzebę istnienia cykli operacyjnych i zamkniętych w całym łańcuchu materiałowym. Nigdy wcześniej branża nie była tak jednomyślna w rozwiązywaniu problemu i pracy nad rozwiązaniami w zakresie kompatybilności środowiskowej, ochrony zasobów i redukcji odpadów. Od tego czasu rozwój ten przyspieszył. K 2022 będzie imponującym dowodem na to, że ta branża bierze na siebie odpowiedzialność i że tworzywa sztuczne będą w przyszłości częścią rozwiązania, a nie problemem. I właśnie dlatego trzema gorącymi tematami K 2022 będą gospodarka o obiegu zamkniętym, ochrona klimatu i cyfryzacja.

Bez tworzyw sztucznych ostrożne zarządzanie światowym klimatem nie będzie możliwe. Tworzywa sztuczne umożliwiają lekkie konstrukcje, e-mobilność, wykorzystanie energii wiatrowej i słonecznej. I tutaj gospodarka o obiegu zamkniętym ma kluczowe znaczenie, podczas gdy cyfryzacja jest niezbędnym czynnikiem zapewniającym przejrzystość i efektywne gospodarowanie zasobami. Wszystkie trzy gorące tematy zostaną również podkreślone w Specials na K 2022.

Promocje K 2022

Oficjalny pokaz specjalny Tworzywa sztuczne kształtują przyszłość

Specjalny pokaz „Tworzywa sztuczne kształtują przyszłość” w hali 6 pokaże, jak ważne są tworzywa sztuczne dla zrównoważonej przyszłości. Pokaże, jakie fascynujące wydarzenia zachodzą już dzisiaj i że wizje jutra dopiero się urzeczywistniają. Odbędzie się siedem dni tematycznych - z dyskusjami na temat innowacyjnych technologii, wykładami impulsowymi, zabawnymi pokazami projektów latarni morskich i ekscytującymi pokazami eksperymentalnymi. Specjalny pokaz dotyczyć będzie również aspektów ekonomicznych, ekologicznych i społeczno-politycznych oraz przedstawi rozwiązania problemów, z którymi boryka się przemysł tworzyw sztucznych. Pokazem specjalnym będzie projekt niemieckiej branży tworzyw sztucznych pod auspicjami PlasticsEurope Deutschland e. V. i Messe Düsseldorf.

Forum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym

W tym roku ponownie odbędzie się Forum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. VDMA (Niemiecka Federacja Inżynierów) jako organizator i 13 jej firm członkowskich zademonstruje na terenie otwartym między halami 10 i 16 kluczowe znaczenie technologii we wdrażaniu gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle tworzyw sztucznych. Dzięki pracującym maszynom odwiedzający mogą zobaczyć, jak odpady z tworzyw sztucznych są przetwarzane na wysokiej jakości regranulaty lub jak recyklaty są przetwarzane w atrakcyjne, wysoce funkcjonalne i nadające się do recyklingu produkty za pomocą różnych metod przetwarzania.

Strefa Startowa

Swoją premierę na tegorocznym K. będzie świętować Strefa Start-upów. Start-upy są młode, kreatywne, elastyczne i szczególnie wyróżniają się innowacyjnymi rozwiązaniami. Więc co lepiej pasuje do K 2022, Światowych Targów Tworzyw Sztucznych i Gumy nr 1, niż oferowanie dedykowanego obszaru prezentacji dla nowicjuszy specjalizujących się w opracowywaniu innowacyjnych produktów i rozwiązań związanych z tworzywami sztucznymi i gumą? I właśnie to będzie robić K 2022 z nową Strefą Start-upów w hali 8b Centrum Wystawienniczego w Düsseldorfie w dniach 19-26 października 2022 roku. W Strefie Start-upów weźmie udział jedenaście firm.

Kampus naukowy

Mocno ugruntowana pozycja w K to Kampus Naukowy. W tym roku wszystko będzie się obracać wokół bezpośredniego dialogu między nauką a przemysłem. Będzie 25 wystawców z ekscytującymi innowacjami i wynikami badań dla przemysłu tworzyw sztucznych i gumy. Wśród nich znajdą się renomowane uniwersytety, kolegia i instytuty naukowe, takie jak różne Instytuty Fraunhofera, Uniwersytet Techniczny w Dreźnie, Uniwersytet Tomasa Baty w Zlin w Czechach oraz Wageningen University & Research w Holandii.

Śniadania Biznesowe z Tworzyw Sztucznych

Śniadania Biznesowe Bio Tworzyw Sztucznych odbędą się w formie trzech minikonferencji w dniach 20-21 października, każda w godzinach od 8:00 do 12:30, z różną tematyką tematyczną dotyczącą biotworzyw.

K 2022 Düsseldorf będzie otwarty codziennie od środy 19 października do środy 26 października w godzinach od 10.00 do 18.30.

www.k-online.com

Dodaj ofertę pracy