biester
Wiadomości
Erema  

Recyrkulacja włókien PET

Przemysł tekstylny jest trzecim największym konsumentem tworzyw sztucznych. Chociaż tempo wzrostu produkcji włókien i tekstyliów jest wysokie, gospodarka o obiegu zamkniętym w tym segmencie prawie nie ugruntowała się. Grupa EREMA intensyfikuje obecnie rozwój rozwiązań recyklingowych dla tego zastosowania dzięki nowej jednostce biznesowej włókien i tekstyliów. Obecnie nacisk kładziony jest na materiały z włókien PET z produkcji włókien i kolejnych etapów przetwarzania. Technologie recyklingu tekstyliów z włókien mieszanych ze źródeł zbiórki tekstyliów mają zostać opracowane w kolejnej fazie projektu.

„Dzięki technologii VACUREMA® i INTAREMA® firmy EREMA oraz technologii ISEC evo firmy PURE LOOP, nasza grupa firm posiada już szeroką gamę maszyn do zastosowań w zakresie recyklingu włókien i PET. Jednak w celu ekologicznego i ekonomicznego recyklingu potrzebne są nowe rozwiązania technologiczne, aby wykorzystać włókna z recyklingu w zastosowaniach końcowych o wyższej wartości oraz w celu osiągnięcia sprawnej gospodarki o obiegu zamkniętym” – wyjaśnia Wolfgang Hermann, Business Development Manager Application Fibres & Textiles, EREMA Group GmbH. Początkowo skupimy się na PET, uważanym za kluczowy materiał do produkcji włókien syntetycznych. Celem jest znalezienie rozwiązań recyklingowych, które umożliwią przygotowanie materiałów z włókien PET do ponownego użycia w procesach produkcji włókien PET. Jest to znaczący krok dla gospodarki o obiegu zamkniętym, ponieważ włókna PET w tekstyliach stanowią około dwóch trzecich całkowitej objętości PET. Zastosowania opakowaniowe stanowią tylko jedną trzecią strumienia materiałów PET.

Aby recykling był ekologicznie i ekonomicznie uzasadniony, potrzebne są nowe rozwiązania technologiczne, aby wykorzystać włókna z recyklingu w zastosowaniach końcowych o wyższej wartości i osiągnąć sprawną gospodarkę o obiegu zamkniętym.”

Wolfgang Hermann, Business Development Manager Applications Fibers & Textiles, EREMA Group GmbH

W tych pracach rozwojowych Grupa EREMA może opierać się na istniejącym know-how. Sprawdzone technologie recyklingu połączono z nowym optymalizatorem IV. „Wydłuża to czas przebywania stopionego PET, co jest szczególnie niezbędne w recyklingu włókien w celu skutecznego usunięcia olejów przędzalniczych. Nasz proces recyklingu zwiększa również wartość IV stopionego PET po wytłoczeniu z powrotem do określonego poziomu, który jest niezbędny do produkcji błonnik”, wyjaśnia Hermann. Jakość rPET wytwarzanego tą metodą jest tak wysoka, że ​​można z niej wyprodukować ultracienkie włókna do 2 dtex o zawartości rPET 100 procent. Odpadowe włókno PET z procesów produkcyjnych można zatem dalej przetwarzać na włókno ciągłe rPET, przędzę dywanową i włókno odcinkowe.

Odpady włókien z produkcji włókien ciągłych zostały przetworzone na wysokiej jakości pelety w centrum testowania włókien EREMA. Przy użyciu technologii filamentu utkano włókno 3 dtex, które zostało przetworzone na dzianinę odzieżową lub tekstylia techniczne. (fot. EREMA)

 

Centrum testowania włókien z zakładem do testowania materiałów klientów

Aby przyspieszyć prace rozwojowe, EREMA otworzyła kilka miesięcy temu własne centrum testowania światłowodów, w którym zespół obejmujący różne firmy pracuje nad rozwiązaniami recyklingu do zastosowań światłowodowych. Centrum prowadzi również w pełni wyposażony i zmienny zakład recyklingu na skalę przemysłową. Obejmuje technologię peryferyjną wymaganą dla materiałów włóknistych i jest dostępna do prób z wykorzystaniem strumieni materiałów klientów.

Dodaj ofertę pracy