KGL_new
Wiadomości

GOZ NIE ZADZIAŁA BEZ INFORMACJI

Rozmowa z dr Benediktem Brenkenem, dyrektorem Initiative R-Cycle.

Jak narodził się pomysł na R-Cycle?

 

Pomysł zrodził się w Reifenhäuser. Opracowujemy tam technologie opakowań łatwiejszych do recyklingu. W trakcie tego procesu pojawił się podstawowy problem: co z tego, że opracowujemy opakowania w pełni nadające się do recyklingu i nasi klienci wprowadzają je na rynek, ale opakowanie nadal trafia do recyklingu termicznego? W obecnym procesie sortowania odpadów opakowania są uznawane za nadające się do recyklingu tylko w bardzo ograniczonym zakresie. Sortowanie nie jest wystarczająco precyzyjne, a mimo to wszystkie informacje potrzebne do lepszego recyklingu są dostępne w naszych maszynach i systemach; używamy go już do kontroli procesów. Dlaczego zatem nie moglibyśmy wykorzystać tych informacji w różnych firmach do celów recyklingu? Dzięki tym informacjom możesz lepiej sortować odpady z tworzyw sztucznych i uzyskać wyższą jakość recyklingu. Takie informacje dotyczące recyklingu powinny być dołączone do każdego produktu. To był początek R-Cycle.

 

Jakie projekty pilotażowe są już realizowane?

 

Jednym z przykładów są worki na surowce, które wyprodukowaliśmy z Exxon Mobil, które nieustannie krążyły w obiegu zamkniętym. Oznacza to, że zostały ponownie wyprodukowane i bezpośrednio poddane recyklingowi. Dzięki cyfrowemu paszportowi produktu R-Cycle możliwe było odczytanie właściwości opakowań związanych z recyklingiem w procesie recyklingu. Informacje te umożliwiają selektywne wprowadzanie zużytych worków do procesu recyklingu jako surowca. Wraz z innymi partnerami nasz partner Brückner Maschinenbau wyprodukował worek na wióry, który składa się z folii z powłoką metalową i nadal nadaje się do recyklingu. W końcu recyklat znów stał się folią. To dwa z wielu przykładów pokazujących, w jaki sposób korzystanie z cyfrowego paszportu produktu umożliwia sortowanie i recykling w oparciu o dane.

 

Potencjalne zastosowania nie ograniczają się również do opakowań: dla projektu z Niemieckim Towarzystwem Współpracy Międzynarodowej (Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit – GIZ) i chińskim Ministerstwem Rolnictwa wyprodukowaliśmy folię rolniczą, która posiada cyfrowy paszport produktu. Skan rejestruje, który rolnik nakleja jaki film na którym polu. Po odebraniu folii jest ona ponownie skanowana i można sporządzić bilans ilościowy dotyczący ilości nałożonej i zebranej folii, co zapewnia, że ​​cała folia zostanie ponownie zebrana i poddana recyklingowi.

KLIKNIJ I PRZECZYTAJ CIĄG DALSZY ROZMOWY

Dodaj ofertę pracy