Ożywienie światowej gospodarki po COVID-19 zostało nagle zatrzymane w drugim kwartale 2022 roku. Konflikt na Ukrainie spowodował ogromną niepewność i masowo wyższe ceny energii, szczególnie w Europie. Ceny surowców wzrosły wyjątkowo. Istniejące tendencje inflacyjne znacznie się nasiliły, zmuszając banki centralne do podwyżek stóp procentowych. W rezultacie globalna siła nabywcza i rozwój gospodarczy zostały zahamowane. W Chinach rygorystyczne obostrzenia i kryzys na rynku nieruchomości obniżyły nastroje konsumentów i negatywnie wpłynęły na aktywność gospodarczą. Ogólnopolska fala zachorowań na COVID-19 w grudniu, przedłużająca się do chińskiego Nowego Roku w styczniu 2023 r., doprowadziła do kompleksowego deficytu konsumenckiego i niedoboru produkcji.
EMS przygotowywał się już na niestabilny rozwój gospodarczy na początku 2022 roku. Sprawdzona strategia specjalizacji była kontynuowana, a planowane nowe projekty rozwojowe i ekspansji w celu wygenerowania nowego biznesu były realizowane teraz bardziej niż kiedykolwiek. W ten sposób pomyślnie zrealizowano nowy biznes o rentownych specjalizacjach i osiągnięto zadowalający wzrost sprzedaży netto we wszystkich regionach geograficznych. Nowe produkty zapewniające oszczędność energii i kosztów były realizowane wspólnie z klientami, a pojawiające się na rynkach możliwości były natychmiast wykorzystywane.
Ogłoszony w ubiegłym roku program inwestycyjny, w ramach którego ponad 300 mln franków szwajcarskich zainwestowano w zwiększenie wydajności i efektywności energetycznej głównego zakładu produkcyjnego w Domat/Ems (Szwajcaria), jest realizowany zgodnie z planem. Zwiększono również moce produkcyjne w różnych innych zakładach. Dzięki proaktywnym środkom podjętym wcześnie w celu zabezpieczenia dostaw energii, niezawodność dostaw na całym świecie była zapewniona przez cały czas. Rosnąca inflacja, aw szczególności masowe podwyżki cen surowców sprawiły, że odpowiednie podwyżki cen sprzedaży dla klientów były nieuniknione.
Skonsolidowana sprzedaż netto wyniosła 2442 mln CHF (2254), czyli o 8,3% więcej niż w poprzednim roku. Słabsze waluty obce zmniejszyły sprzedaż netto we frankach szwajcarskich. Po uwzględnieniu wpływu waluty sprzedaż netto wzrosła o 12,6% do nowego rekordu.
Zysk operacyjny netto (EBIT) wyniósł 611 mln CHF (640), co ze względu na trudne otoczenie rynkowe i sytuację walutową spowodowało spadek o 4,6% w stosunku do rekordowego roku 2021. Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej (EBITDA) wyniosły 661 CHF mln (696). Podczas gdy zamówienia klientów w 2021 r. odzwierciedlały popyt na zaległości, a zapasy były silnie budowane w całym łańcuchu dostaw, w 2022 r. klienci podążali za słabnącą gospodarką, zmniejszając zapasy w celu uzyskania płynności i zamawiając przedłużone przerwy świąteczne.
Zysk netto wyniósł 535 mln CHF (553), co odpowiada drugiemu najwyższemu wynikowi w historii firmy. Zysk na akcję wyniósł 22,75 CHF (23,53).
Na rok obrotowy 2022 Rada Dyrektorów zamierza zaproponować Walnemu Zgromadzeniu Akcjonariuszy wypłatę zwykłej dywidendy w wysokości 15,75 (16,50) CHF na akcję oraz dodatkowej nadzwyczajnej dywidendy w wysokości 4,25 (4,50) CHF na akcję. Oznacza to, że łącznie zostanie wypłaconych 20,00 CHF (21,00) na akcję.
Urs Janssen , od 2019 Business Unit Leader EMS-SERVICES i kierownik zakładu w Domat/Ems, dołączy do kierownictwa wykonawczego Grupy EMS z dniem 1 marca 2023 r. Jego dotychczasową odpowiedzialność przejmie Didier Grichting , który dołączy do EMS Group w dniu 1 marca 2023 r. Oliver Flühler , członek zarządu wykonawczego i dyrektor finansowy od 16 maja 2022 r., z końcem marca 2023 r. podejmie nowe wyzwanie poza Grupą EMS. Peter Germann , członek zarządu wykonawczego i dyrektor finansowy Grupa EMS do 2017 roku przejmie odpowiedzialność ad interim jako CFO.
W roku biznesowym 2023 EMS spodziewa się spowolnienia gospodarczego. W szczególności w pierwszym półroczu rozwój gospodarczy może być nadal bardzo umiarkowany ze względu na sytuację COVID-19 w Chinach i powściągliwe nastroje konsumenckie w Europie. Konflikty geopolityczne, otwarte kwestie energetyczne i powtarzające się podwyżki stóp procentowych w celu przeciwdziałania inflacji mają hamujący wpływ na rozwój gospodarczy.
EMS będzie nadal realizować udaną strategię wzrostu, specjalizując się w głównym obszarze polimerów o wysokiej wydajności. Sprawdzona strategia innowacyjna z ciągłym rozwojem nowych biznesów będzie kontynuowana. Doskonała pozycja rynkowa pozwala również na szybkie i elastyczne wykorzystanie aktualnych szans rynkowych.
EMS spodziewa się, że sprzedaż netto i zysk operacyjny netto (EBIT) w 2023 r. będą nieznacznie wyższe niż w roku poprzednim.