biester
Wiadomości

ZNORMALIZOWANE INTERFEJSY

Rozmowa z Michaelem Wittmannem, prezesem Wittmann Group.

Grupa Wittmann oferuje wtryskarki i urządzenia peryferyjne. W jakim stopniu produkcja cyfrowa sprzyja temu holistycznemu podejściu?

Holistyczne podejście pozwala nam wyjść poza Smart Machines i zaoferować inteligentne i elastyczne komórki do formowania wtryskowego Wittmann 4.0, podstawowy warunek wstępny do realizacji inteligentnych fabryk. Poszczególne komórki do formowania wtryskowego składają się z całkowicie połączonych w sieć wtryskarek, systemów automatyki i urządzeń peryferyjnych i są elastycznie montowane przez użytkownika w zależności od wymagań produkcyjnych dla konkretnego wyrobu formowanego wtryskowo. Sprzęt produkcyjny samodzielnie nawiązuje komunikację, wymienia ustawienia i receptury oraz przeprowadza kontrole kompatybilności. W komórce do formowania wtryskowego Wittmann 4.0 odbywa się komunikacja pozioma między urządzeniami peryferyjnymi i automatyką a wtryskarką. Z zewnątrz wszyscy uczestnicy sieci są dostępni, najlepiej przez bramę, taką jak nasz router Wittmann 4.0. Jako dostawca z jednego źródła możemy zaoferować naszym klientom różne etapy rozwoju cyfrowej produkcji w drodze do inteligentnej fabryki.

 

Czym dokładnie jest Wittmann 4.0?

Wittmann 4.0 to nasze holistyczne podejście do inteligentnej i połączonej w sieć komórki do formowania wtryskowego. Kluczową zaletą Wittmann 4.0 – oprócz bezproblemowego i automatycznego łączenia urządzeń – jest wysoka jakość danych. Osiąga się to poprzez prawidłowe automatyczne przypisanie urządzeń peryferyjnych do komórki roboczej, która wytwarza określoną część formowaną wtryskowo. Wszystko zaczyna się od wyposażenia naszych wtryskarek w interfejs E63 lub E77 i podłączenia do systemu MES lub ERP. Już ten etap rozbudowy umożliwia określenie najważniejszych kluczowych wskaźników wydajności wtryskarki.

 

Nie rejestruje jednak istotnych parametrów procesowych zewnętrznych urządzeń peryferyjnych, które mają bezpośredni wpływ na jakość wyrobów formowanych wtryskowo, takich jak temperatury chłodzenia form, zewnętrzne systemy gorących kanałów, ustawienia suszarek materiałów i systemy dozowania, żeby wymienić tylko kilka. Wymaga to holistycznego podejścia, jak najbardziej rozbudowanej sieci formowania wtryskowego.

 

Czy cyfryzacja w Twojej firmie doprowadziła do zmiany portfolio produktów?

Cyfryzacja zaowocowała rozszerzeniem portfolio produktów o jeden model bez, a drugi z rozszerzonymi interfejsami zewnętrznymi dla praktycznie wszystkich urządzeń peryferyjnych. Mówimy o urządzeniach z rozszerzonymi interfejsami zgodnymi z Wittmann 4.0. Produkty te obejmują znormalizowane interfejsy, zazwyczaj EUROMAP 82.x, opracowane do komunikacji poziomej z wtryskarką, ale również wykorzystywane do komunikacji pionowej z systemami MES/ERP. Po ustanowieniu powszechnie akceptowanych interfejsów rozwijają się one własnym życiem i są również wykorzystywane w aplikacjach, do których nie były pierwotnie przeznaczone.

Przeczytaj całą rozmowę

Dodaj ofertę pracy