mey
Wiadomości

Recyklomaty w sieci Żabka

Ponad 45 miliardów rocznie - tyle opakowań nadających się do recyklingu trafia do recyklomatów TOMRA Collection zlokalizowanych w 60 krajach na całym świecie. Teraz, do tej ogromnej liczby dołączą kolejne puszki i butelki z butelkomatów w sklepach Żabka. Polska sieć rozpoczęła w Bydgoszczy pilotaż, który ma zachęcać konsumentów do lepszego gospodarowania odpadami. Dzięki nim, więcej wartościowych surowców trafi do ponownego przetworzenia.

Recyklomaty TOMRA Collection stanęły właśnie w bydgoskich sklepach Żabka. Sieć poszerza w ten sposób portfolio swoich sklepów, w których konsumenci mogą zwracać zużyte opakowania nadające się do recyklingu. To kolejny krok Żabki w stronę zmiany nawyków i budowania gospodarki o obiegu zamkniętym.

 

– Żabka posiada rozbudowaną sieć sklepów, które znajdują się blisko miejsc zamieszkania. A to z kolei sprawia, że każdemu z nas będzie po drodze z oddaniem pustych opakowań. Przy okazji zakupów, możemy zrobić coś pożytecznego, dokładając swoją cegiełkę do budowy systemu, w którym odpady są niezwykle wartościowe – mówi Konrad Robak, Country Business Development Manager, TOMRA Collection Polska. – Co roku odnotowuje się około 5 miliardów opakowań, które są marnowane, trafiając na składowiska odpadów lub, co gorsze, do naturalnego środowiska czy na ulice. To zdecydowanie należy zmienić – dodaje Konrad Robak.

 

TOMRA Collection, działając w ponad 60 krajach na świecie, dostarcza innowacyjne rozwiązania do zwracania opakowań po napojach - plastikowych, aluminiowych i szklanych, aby móc je przetworzyć na nowe butelki czy puszki oraz ponownie wykorzystać. Dzięki temu może zmieniać i kształtować podejście konsumentów do traktowania odpadów jako cennych surowców. Dzięki recyklomatom oraz rozwiązaniom cyfrowym, recykling może stać się prosty zarówno dla dużego przemysłu, właścicieli systemów, sprzedawców detalicznych, jak i samych konsumentów.

 

– Recyklomaty są jednym z kluczowych narzędzi zbiórki, ponieważ zbierają od 80% do prawie 100% wszystkich opakowań napojowych oddawanych do recyklingu. Są to wyniki z krajów europejskich, w których funkcjonuje system kaucyjny. Żaden inny system zbiórki nie osiąga takich poziomów – mówi Konrad Robak. - Przeciętny Polak wyrzuca rocznie około 290 plastikowych opakowań po napojach. Wyobraźmy sobie, że aż 285 z nich zostanie poddanych recyklingowi i ponownie wykorzystanych. Nie zobaczymy tych butelek w przestrzeni publicznej ani na wysypiskach. Rozwijając współpracę z Żabką chcemy wspólnie kształtować pozytywne zachowania wśród klientów – dodaje Konrad Robak.

 

Małe sklepy wybierają innowacje

 

Żabka jako pierwsza sieć w Polsce wprowadziła skuteczne rozwiązania, które przybliżają nas do gospodarki cyrkularnej. Zdecydowaliśmy się na kolejny krok jakim jest projekt „Zielona Odnowa”. Klienci naszych sklepów mają możliwość oddawania jednorazowych opakowań po napojach we wszystkich, ponad 120 Żabkach, zlokalizowanych na terenie Bydgoszczy. Do realizacji naszych działań wybieramy doświadczonych partnerów - jednym z nich jest TOMRA – mówi Joanna Kasowska, Dyrektorka Jakości i Standardów Zarządzania Żywnością w Żabka Polska.

Innowacyjne technologie wspierają sklepy na różnych poziomach: zbiórki, magazynowania i logistyki. Na etapie zbiórki, wsparcie technologiczne zapewniają właśnie recyklomaty, na które sklepy często decydują się ze względu na ich wydajność oraz wygodny i szybki sposób zwrotu opakowań. Maszyny liczą i analizują pojemniki, odrzucają te niekwalifikujące się i przede wszystkim wypłacają kaucję, najczęściej w formie bonu, który klient może wykorzystać w tym samym sklepie.

 

Klienci Żabki będą mogli korzystać z urządzeń M1 - najmniejszego na rynku automatu (zaledwie 0,62 m2), który rozpoznaje, sortuje i magazynuje opakowania szklane, plastikowe i metalowe. M1 został odpowiednio zaprojektowany do bieżących potrzeb sieci Żabka. Maszyna odbiera dwa rodzaje pojemników – butelki PET i puszki oraz łączy się z aplikacją mobilną Żabki. Klienci, zamiast papierowego bonu, otrzymają cyfrową wypłatę w formie żappsów. Aby rozpocząć sesję, muszą zeskanować osobisty kod kreskowy z aplikacji, włożyć butelki lub puszki do recyklomatu, a następnie odpowiednia ilość żappsów zostanie doliczona do konta.

 

Automaty oferują również udogodnienia dla pracowników sklepów. Zawierają kreator na ekranie z przejrzystymi instrukcjami czyszczenia, tak aby maksymalnie skrócić czas poświęcony na sprzątanie. Dodatkowo aplikacja Notify & Assist pomaga sprzedawcom monitorować maszyny w czasie rzeczywistym, jednocześnie powiadamiając ich o zapełnieniu koszów.

Dodaj ofertę pracy