biester
Wiadomości

Recykler Clariter pozyskał inwestora

Summit Midstream Partners z siedzibą w Houston (USA) postanowił zainwestować w recyklera Clariter z siedzibą w Luksemburgu. W historii recyklera pojawiają się polskie wątki.

Firmy twierdzą, że rocznie produkuje się 400 milionów ton nowego plastiku, a liczba ta ma się podwoić do 2050 roku. Dodają, że z całego wyprodukowanego plastiku 70 procent jest używane tylko raz, z czego tylko 9 procent jest poddawane recyklingowi. Reszta jest albo wyrzucana na wysypiska śmieci, albo spalana, uwalniając CO 2 do atmosfery. Spostrzeżenia te potwierdza badanie polskiego rynku recyklingu wykonane przez redakcję magazynu Plastics Review.

Clariter twierdzi, że opracował chemiczną technologię upcyklingu, która uzupełnia inne tradycyjne mechaniczne metody recyklingu. Opatentowana technologia firmy może przetwarzać większość rodzajów odpadów z tworzyw sztucznych — w tym polietylen, polipropylen i niektóre gatunki polistyrenu — i przekształcać tworzywa sztuczne w gotowe do użycia, czyste produkty, takie jak woski, oleje i rozpuszczalniki, zastępując alternatywy oparte na paliwach kopalnych.

Technologia Clariter powstała w Polsce. Pierwszy patent Clariter, który zarejestrowano w 2003 roku, opracował znany polski naukowiec prof. Andrzej Bylicki. Stał on na czele licznych instytucji, był autorem ponad 100 publikacji, 16 patentów, a także mentorem wielu pokoleń chemików i lekarzy. Obecnie w Clariter pracuje sporo Polaków na kierowniczych stanowiskach.

Dodaj ofertę pracy