biester
Wiadomości
LEGO  

LEGO: świetne wyniki i wzrost tonażu

Klocki Lego sprzedają się jak ciepłe bułeczki, o czym świadczą z jednej strony znakomite wyniki duńskiego producenta zabawek za 2002 rok, a z drugiej przetworzona ilość: w ubiegłym roku ponad 165 tys. tworzyw sztucznych formowano wtryskowo w kolorowe prostopadłościany, figury itp., prawie 20% więcej niż w roku poprzednim.

Firma, której właścicielem jest rodzina Kristiansen poprzez firmę inwestycyjną Kirkbi i fundacje, w swoich produktach wykorzystuje przede wszystkim ABS, ale coraz większą popularność zyskują również surowce alternatywne.

Zespół 150 ekspertów stale opracowuje i testuje nowe materiały, a Lego współpracuje również z uniwersytetami i start-upami. W 2021 roku firma po raz pierwszy zaprezentowała prototypowe klocki wykonane z rPET , temat, który będzie kontynuowany – poinformowała firma, nie podając dalszych szczegółów. Ponadto ma zostać rozszerzony udział materiałowy surowców pochodzenia biologicznego. W międzyczasie do asortymentu dołączyło około 200 różnych elementów wykonanych z biopolietylenu – na bazie brazylijskiej trzciny cukrowej.

Około połowa obrotów – które w zeszłym roku wzrosły o 17% do 64,6 mld DKK (8,7 mld EUR) – została wygenerowana przez nowe produkty. Grupa koncentruje się teraz bardziej na licencjonowaniu franczyz, takich jak Gwiezdne Wojny, Władca Pierścieni i Harry Potter, a tym samym coraz częściej dociera do klientów w wieku powyżej 18 lat.

Udział w rynku wzrósł na całym świecie, zwłaszcza w obu Amerykach i Europie Zachodniej, powiedział prezes Niels Christiansen podczas prezentacji wyników firmy. Pomimo presji inflacyjnej na koszty materiałów, transportu i energii, zysk operacyjny wzrósł o 5% do 17,9 mld DKK, a zysk netto w wysokości 13,8 mld DKK był o 4% wyższy niż w roku poprzednim. W ciągu ostatniego roku Lego otworzyło 155 nowych sklepów, przekraczając liczbę 900 na całym świecie.

Dodaj ofertę pracy