biester
Wiadomości

SPOSOBY NA RECYKLING GUMY

Rozmowa z Danielą Dingfelder, COO DEGUMA-SCHÜTZ GmbH.

Czy guma jako materiał jest zrównoważona?

 

Zarówno kauczuk naturalny, jak i kauczuk syntetyczny mają zalety i wady pod względem trwałości. Oba są niezbędne w życiu codziennym – w przedmiotach codziennego użytku, takich jak podeszwy do butów, a także w branży budowlanej, motoryzacyjnej czy przy budowie tuneli. Negatywne aspekty polegają na tym, że kauczuk naturalny pozyskiwany jest głównie z monokultur, podczas gdy kauczuk syntetyczny jest oparty na oleju kopalnym. Potrzebujemy gumy, ale chcemy, żeby była zrównoważona. Dlatego od jakiegoś czasu intensywniej zajmujemy się recyklingiem. Wspólnie z naszymi klientami szukamy sposobów na recykling materiału i opracowujemy do tego odpowiednie maszyny.

 

Jakie jest zainteresowanie tym obszarem?

 

Świadomość zrównoważonego rozwoju ogromnie wzrosła w branży. Widać to w liczbie projektów, które realizuje sam nasz sektor, ponieważ firmy dostrzegają swoją odpowiedzialność. W DEGUMA mówimy, że tak, budujemy maszyny do produkcji i przetwarzania gumy, ale dbamy o to, aby robić to w sposób jak najbardziej zrównoważony. Na przykład opracowaliśmy nowy system napędowy, który umożliwia oszczędność energii nawet do 30 procent. Przechodzimy również na konstrukcję modułową, dzięki czemu należy wymienić tylko komponenty i moduły, a nie całą maszynę.

 

DEGUMA to specjalista w zakresie modernizacji. Czy to również przyczynia się do ochrony klimatu?

 

DEGUMA pierwotnie wywodzi się z branży przeróbek maszyn. Od lat pracujemy nad zwiększeniem efektywności energetycznej maszyn podczas ich modernizacji, na przykład w nasz nowy układ napędowy. Umożliwia to osiągnięcie maksymalnych momentów obrotowych nawet przy najniższych prędkościach. W rezultacie jeden z naszych klientów był w stanie zaoszczędzić 100 000 kWh energii elektrycznej rocznie podczas produkcji. Maszyny są niezwykle trwałe. Obecnie mamy w rewizji maszynę z 1937 roku. Jesteśmy w stanie doprowadzić te maszyny do aktualnych standardów technicznych i zwrócić je na rynek, gdzie będą mogły służyć przez wiele lat. Są wtedy bardzo wydajne, a surowce do nowych maszyn są oszczędzane. Ale są granice tego, co możemy zrobić w tej dziedzinie.

Gdzie one są?

Więcej

Dodaj ofertę pracy