biester
Wiadomości

CHCEMY WPRAWIĆ W RUCH CYKL

Rozmowa z dr Andreasem Hirschfelderem, starszym wiceprezesem, członkiem zarządu LEONHARD KURZ GmbH & Co. KG.

W jaki sposób KURZ napędza zrównoważony rozwój jako firma zajmująca się wykańczaniem powierzchni?

Stosujemy różne metody. Na przykład przez dziesięciolecia Kurz opracował i ustanowił proces wykańczania w przemyśle tworzyw sztucznych, który działa ze znacznie cieńszymi warstwami niż są stosowane w inny sposób w przemyśle lakierniczym, przy zachowaniu tej samej wydajności powierzchni. Oszczędza to znaczną ilość materiału, ale nawet ta cienka sucha powłoka wymaga nośnika, nośnika poliestrowego, z którego jest przenoszona w operacjach przetwórczych. Poliester jest odpadem procesowym, który do tej pory był głównie poddawany recyklingowi w przemyśle cementowym. Tutaj chcemy wprawić w ruch cykl, aby materiał PET mógł być użyty po raz drugi, najlepiej nawet kilka razy.

 

Jak to działa?

Nasi klienci to często konsumenci na dużą skalę, więc wiemy, gdzie nasz materiał jest używany. Dlatego uruchomiliśmy system zbiórki z naszymi pierwszymi klientami. Odbieramy ich odpady i poddajemy recyklingowi we własnym zakładzie recyklingu, aby można je było ponownie wykorzystać do produkcji wysokiej jakości części formowanych wtryskowo. Nie jest to technicznie łatwe, ponieważ materiał z natury nie jest jednorodny i czysty. To jest pierwszy etap procesu. Drugim etapem jest wprowadzenie odzyskanego materiału z powrotem do cyklu poliestrowego w taki sposób, aby można było z niego wytworzyć produkty najwyższej jakości, np. folie. To jest nasz ostateczny cel.

 

Czy masz do tego partnerów?

Jako przetwórcy mamy wiele skutecznych strategii i pomysłów na utrzymanie materiału w idealnym cyklu. Ale potrzebujemy przemysłu, aby ponownie zamienił go w poliester i folie. W ramach współpracy pozyskaliśmy już kilku producentów materiału pierwotnego. Współpracujemy również z producentami folii. Inną ważną kwestią jest to, że opracowujemy nasz produkt do transferu w taki sposób, abyśmy mogli łatwo poddać recyklingowi materiał nośny. To zmiana myślenia w porównaniu z przeszłością, kiedy myśleliśmy liniowo. W obecnych czasach musisz wypracować całościowy pogląd.

 

Nad jakimi innymi zrównoważonymi rozwiązaniami pracujesz, oprócz oszczędzania materiału dzięki cienkim powłokom?

Nasze dekoracje powierzchni są teraz bardzo podobne w składzie do materiałów do formowania wtryskowego. Udało nam się wykazać, że komponenty z naszymi powłokami można poddać recyklingowi zgodnie z potrzebami i przywrócić ten sam poziom jakości optycznej dzięki naszej technologii cienkowarstwowej. Nasze projekty nie są uciążliwe dzięki niewielkiej grubości materiału. Ponadto badania w branży opakowaniowej wykazały, że maszyny sortujące mogą nadal rozpoznawać podstawowe tworzywa sztuczne, takie jak polipropylen lub polietylen, w opakowaniach z naszymi powłokami. Wreszcie, wszystkie nasze metody wykańczania powierzchni mogą również dekorować i ponownie wykorzystywać materiał z recyklingu w taki sam sposób, jak nowy materiał.

 

KURZ dąży do celu wykorzystania do 80 procent surowców pochodzenia organicznego do dekoracji. Czy to jest osiągalne?

Więcej

Dodaj ofertę pracy