Czy formowanie wtryskowe warstwowe, dla którego Twoja firma opracowała specjalną dyszę, może przyczynić się do odzysku tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu?
Formowanie wtryskowe warstwowe jest jednym ze sposobów rozsądnego ponownego przetwarzania tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. Nie jest to jednak uniwersalne rozwiązanie, ponieważ nowy plastik jest również potrzebny do produkcji nowych części formowanych, a te z recyklingu muszą być odpowiedniej jakości. Proces zawsze wymaga dwóch strumieni stopu składających się z różnych materiałów, więc wyższe koszty inwestycyjne i operacyjne muszą być również brane pod uwagę pod względem opłacalności ekonomicznej.
Czyli nie da się praktycznie ukryć niesortowanych i słabo przetworzonych recyklatów w warstwie środkowej?
Jeśli mają być produkowane wysokiej jakości części, wysokiej jakości recyklaty muszą być przetwarzane. Jeśli płacisz dwu- lub trzycyfrowe kwoty euro za kilogram za wysokiej jakości tworzywa sztuczne, nie możesz wprowadzać recyklatów, które prawdopodobnie mieszczą się w przedziale centowym. Zasadniczo, oczywiście, plastik z torebek foliowych można poddać recyklingowi mechanicznemu. Ale wykonane z niego komponenty z trudem byłyby w stanie sprostać stawianym im wymaganiom. W zakresie recyklingu należy dążyć do zastosowania tych samych materiałów na warstwę zewnętrzną i rdzeń. W takim przypadku można założyć, że właściwości materiału są w przybliżeniu takie same. Jeśli części wielowarstwowe są formowane wtryskowo z różnych tworzyw sztucznych, później ponownie pojawi się problem polegający na tym, że będą musiały zostać oddzielone podczas recyklingu.
Proces warstwowy istnieje od dziesięcioleci. Czy zyska na znaczeniu w wyniku obecnej tendencji do zwiększonego wykorzystania materiałów pochodzących z recyklingu?
Proces ten zawsze miał niszową egzystencję. Nie sądzę, aby w wyniku obecnej dyskusji jego znaczenie wzrosło nadmiernie. Tempo wzrostu prawdopodobnie nie będzie się różnić od tych z ostatnich lat.
Niemniej jednak presja na stosowanie recyklatów rośnie.
Niektórzy z naszych klientów, czyli firmy zajmujące się formowaniem wtryskowym, nie chcą, aby nabywcy wyprasek wiedzieli, że materiał z recyklingu został przetworzony. Obecnie jednak zauważamy również, że słowa kluczowe „gospodarka o obiegu zamkniętym” i „ochrona zasobów” obejmują również zawartość materiałów pochodzących z recyklingu. Problem polega jednak na tym, że gdy wtryskarki przetwarzają materiał z recyklingu, biorą na siebie odpowiedzialność za zapewnienie, że wypraski z materiału z recyklingu również spełniają podane specyfikacje. W przypadku części wysokiej jakości prowadzi to do ponownego testowania i certyfikacji. Następnie koszty te będą musiały zostać zwrócone. Sama niska cena za recyklaty – jeśli w ogóle jest niższa – w wielu przypadkach nie wystarczy.
Wyższe koszty są w coraz większym stopniu rekompensowane korzyściami dla środowiska.