biester
Wiadomości
Sibur  

Sibur: utrata rynków w Europie

Firma musi skierować eksport do Azji i wschodniej części Morza Śródziemnego, ponieważ europejscy klienci prawie całkowicie porzucili rosyjskie produkty petrochemiczne.

Sibur planuje wyeksportować 1 mln ton poliolefin do Chin i Turcji w 2023 r., o 67% więcej niż w roku poprzednim, jak ujawnił członek zarządu Paweł Laczowicz podczas konferencji branżowej w Moskwie.

Dodatkowe ilości są przekierowywane z rynku europejskiego, który jest dla firmy zamknięty od połowy 2022 roku. Sibur spodziewa się również wzrostu produkcji polimerów w tym roku w porównaniu z 2022 r., dodał Laczowicz, nie podając konkretnych liczb.

W rzeczywistości firma nie ujawniła żadnych szczegółów na temat swoich wyników produkcyjnych w 2022 r. Członek zarządu Siergiej Komiszan powiedział prasie państwowej, że pomimo braku importowanych technologii i niektórych krytycznych komponentów Siburowi udało się uniknąć spadku produkcji i utrzymać poziom produkcji „jak najbliżej docelowych wartości”.

Reorientacja na nowe rynki wiązała się z trudnościami logistycznymi, które w zeszłym roku obniżyły marże na sprzedaży eksportowej prawie o połowę. Makarow dodał, że Sibur utrzymuje swoją infrastrukturę eksportową w kierunku europejskim, mając nadzieję, że pewnego dnia wróci na rynek.

Dodaj ofertę pracy