biester
Wiadomości

RECYKLING ODPADÓW Z GOSPODARSTW DOMOWYCH

Rozmowa z Thomasem Stegmeierem, szefem sprzedaży w AZO GmbH & Co. KG

W trakcie rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym wzrośnie wykorzystanie recyklatów w produktach z tworzyw sztucznych. Czy AZO dostosowało już odpowiednio swoją ofertę produktów?

 

Jako producent systemów transportu materiałów wiemy, że surowce mogą różnić się właściwościami. Odnosi się to do pierwotnych tworzyw sztucznych, ale jeszcze bardziej w przypadku materiałów zmielonych używanych w zastosowaniach recyklingowych. Nie wszystkie materiały do ​​mielenia są takie same, nawet jeśli produkt wyjściowy jest identyczny. Właściwości płynięcia materiałów mielących zależą również od sposobu ich obróbki, głównie od wielkości i kształtu cząstek, ale także od zawartości pyłu resztkowego. Tak więc procesy takie jak rozdrabnianie i mielenie, mycie i sortowanie wywierają wpływ. Opracowaliśmy już tutaj specjalne systemy, aby można było niezawodnie odprowadzać zmielone materiały. Ponadto w niektórych zastosowaniach ważną rolę odgrywa specjalna, odporna na zużycie ochrona systemów.

 

Jak to działa?

 

Na przykład w transporcie pneumatycznym przenoszenie produktu powoduje zarówno tarcie wewnętrzne, jak i tarcie o rurę ze stali nierdzewnej. Jeśli transportowany materiał jest zanieczyszczony, ponieważ zawiera wypełniacze, takie jak kreda lub pył szklany – dzieje się tak często na przykład w przypadku profili okiennych z recyklingu – substancje te zużywają powierzchnię systemu. Nasza odporna na zużycie ochrona oznacza, że ​​systemy mogą działać dłużej.

 

Czyli AZO czerpie również korzyści ekonomiczne ze zwiększonego wykorzystania materiałów pochodzących z recyklingu?

 

Recykling jest wyraźnie rozwijającą się branżą. Nie tylko ze względu na prawodawstwo europejskie, wszyscy producenci są teraz zobowiązani do przejścia na recyklaty, przynajmniej do pewnego stopnia. Przydaje się to nam w AZO. Szlifowanie i recyklaty stwarzają nowe wyzwania w zakresie obsługi materiałów, a my jako eksperci mamy pod ręką rozwiązania. A jeśli nie znamy produktu, badamy go w naszym laboratorium i centrum testowym. Dotyczy to również zupełnie nowych procesów.

 

Czy możesz podać nam przykład?

 

Na przykład jesteśmy zaangażowani w projekt recyklingu odpadów z gospodarstw domowych. Odpady te zawierają pozostałości tworzyw sztucznych, tektury i papieru, ale także składniki organiczne. Na rynku istnieje proces, który łączy wszystkie te materiały i tworzy z nich zupełnie nowy produkt. Może to być następnie wykorzystane jako wypełniacz w innych zastosowaniach. Ma to dwie zalety: jedną z nich jest recykling odpadów z gospodarstw domowych, które w przeciwnym razie zostałyby spalone. Po drugie, cały ten proces ma ujemny ślad węglowy. Jeśli następnie włączysz ten produkt do swoich własnych produktów, ich ślad CO2 zostanie odpowiednio zmniejszony.

 

Jak to się dzieje?

 

Odpowiadają za to różne czynniki. Na przykład składowanie odpadów organicznych wytwarza metan, gaz cieplarniany. Ponieważ nie jest już przechowywany, następuje całkowita redukcja. Ponieważ odpady nie są już spalane, w rezultacie nie powstają też żadne dodatkowe emisje. Całość jest bardzo ekscytującym procesem, który wciąż jest w powijakach. Ale na pewno o tym usłyszymy w przyszłości.

 

W Europie wiele się już dzieje w zakresie recyklingu. A jak jest gdzie indziej?

Więcej

Dodaj ofertę pracy