Ekologiczny sklep spożywczy premium Erewhon wprowadził na rynek w Los Angeles „pierwszą na świecie w pełni biodegradowalną butelkę na wodę”. Butelka, opracowana przez amerykański startup Cove, została certyfikowana jako biodegradowalna przez TÜV Austria, w tym zakrętka. Wykonany jest z PHA, który jest ekstrahowany z pozostałości organicznych lub CO2 w procesie fermentacji. Kompostowalność jest jedną z wielu dróg prowadzących do większej trwałości opakowań. Jest to kwestia dość kontrowersyjna w Europie, ale dobrze wpisuje się w mentalność konsumentów w USA.
Butelki na wodę Cove są dostępne we wszystkich sześciu sklepach Erewhon w Los Angeles i online od grudnia 2022 r. Startup planuje dodać więcej partnerów detalicznych i obecnie rozszerza w tym celu produkcję w swoim zakładzie w Kalifornii.
Bioplastik
Według firmy butelka i nakrętka są wykonane z polihydroksyalkanianu (PHA). Materiał pozyskiwany jest w procesie fermentacji, w którym drobnoustroje są karmione olejami roślinnymi, cukrem, odpadami spożywczymi lub wychwytywanym dwutlenkiem węgla. Z tych materiałów wyjściowych drobnoustroje w naturalnym procesie wytwarzają polimery, które gromadzą w swoich komórkach. Stamtąd można je wydobywać i przetwarzać na plastik.
Kompostowalność
Jeśli ten bioplastik dostanie się później do środowiska, inne drobnoustroje mogą go rozłożyć, a tym samym poddać biodegradacji. Mówi się, że w warunkach przemysłowych butelki nadają się do kompostowania w ciągu 90 dni. Według Cove rozkład w warunkach naturalnych zajmuje mniej niż pięć lat w wodzie lub glebie. Startup posiada certyfikat biodegradowalności butelki i nakrętki wydany przez TÜV Austria w środowisku morskim, glebowym i słodkowodnym, a także w kompostowaniu przemysłowym i domowym.
Tusz na bazie alg
Aby wydrukować celowo prostą grafikę z przodu butelki, Cove twierdzi, że używa atramentu na bazie alg.
Perspektywy i klasyfikacja
Według analizy przeprowadzonej przez Data Bridge Market Research, rynek PHA będzie rósł w tempie 5,4% rocznie do 2029 roku. Biodegradowalność to tylko jedna z wielu ścieżek, którymi podąża branża opakowaniowa w ramach trwającej rewolucji zrównoważonego rozwoju. W Europie jest to często przedmiotem kontrowersji. Nacisk kładziony jest tutaj na gospodarkę o obiegu zamkniętym i zachowanie surowców. Z drugiej strony kompostowanie jest często postrzegane krytycznie, ponieważ może zachęcić konsumentów do wyrzucania rzeczy.
Rola sposobu myślenia
To nie jest myślenie ani za krótkie, ani za daleko. Ponieważ prawda leży nie tylko w warunkach klimatycznych kompostowania na danym rynku i stanie infrastruktury do zbiórki i recyklingu, ale przede wszystkim w (regionalnym) sposobie myślenia konsumentów. Ponieważ niezależnie od tego, jakie zrównoważone rozwiązanie zostanie opracowane i zaoferowane: musi ono zyskać akceptację konsumentów oraz odpowiadać ich przyzwyczajeniom i preferencjom. Wbrew niektórym uprzedzeniom w Europie, zrównoważony rozwój również odgrywa ważną rolę w USA – nawet jeśli używa się innych środków, jak w tym przypadku.