biester
Wiadomości
Dow   recykling  

Usprawnienie recyklingu opakowań

Avery Dennison i Dow wprowadzają na rynek przełomowy klej termotopliwy do etykiet, aby usprawnić recykling opakowań.

Dow i Avery Dennison wspólnie opracowały innowacyjne i zrównoważone nowe rozwiązanie w zakresie klejów termotopliwych, które umożliwia tworzenie etykiet z folii poliolefinowej oraz polipropylenu lub polietylenu (PP/PE) opakowań do mechanicznego recyklingu razem w jednym strumieniu. Klej jest pierwszym tego rodzaju na rynku etykiet i posiada dopuszczenie Recyclass do recyklingu w kolorowym strumieniu HDPE – Klasa B.

Kleje termotopliwe zapewniają doskonałą wydajność w etykietach do zastosowań chłodniczych (takich jak żywność), ale standardowe kleje topliwe zmniejszają użyteczność materiału PP/PE pochodzącego z recyklingu. Ponieważ ten nowy olefinowy klej termotopliwy opiera się na tej samej chemii co opakowania PP/PE, w połączeniu z poliolefinowym materiałem wierzchnim etykietę i opakowanie można traktować jako jeden materiał i razem poddać recyklingowi. Dlatego oferuje lepsze możliwości recyklingu niż standardowe kleje topliwe bez uszczerbku dla wydajności.

Rozwój nowego kleju był napędzany myśleniem firmy Avery Dennison w zakresie projektowania pod kątem recyklingu i był możliwy dzięki specjalistycznej wiedzy firmy Dow w dziedzinie polimerów. Jest on oparty na plastomerach poliolefinowych AFFINITY  GA firmy Dow i sprzedawany przez firmę Avery Dennison pod nazwą CF3050 w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej (EMENA).

„Wspólne wprowadzenie na rynek tego nowego olefinowego kleju topliwego jest doskonałym przykładem tego, jak współpraca z partnerami w całym łańcuchu dostaw, takimi jak Dow, jest kluczem do dostarczania innowacji, które pomagają zmniejszyć ilość odpadów, umożliwiają obieg tworzyw sztucznych i rozwijają gospodarkę o obiegu zamkniętym”, mówi Jarkko Pitko, starszy pracownik naukowy w Avery Dennison Materials Group EMENA.

„Celem firmy Dow jest dostarczanie do 2030 r. 3 milionów ton metrycznych rozwiązań o obiegu zamkniętym i odnawialnych” — dodaje Imran Munshi, kierownik ds. marketingu globalnego w firmie Dow Packaging & Specialty Plastics. „Taka współpraca pomoże przyspieszyć nasz wkład w gospodarkę o obiegu zamkniętym dla opakowań z tworzyw sztucznych”.

Dodaj ofertę pracy