KGL_new
Wiadomości

Kluczowi recyklerzy tworzyw w Polsce

Redakcja magazynu Plastics Review przeprowadziła badanie rynku recyklingu w Polsce. Rezultaty przeczą oficjalnym statystykom. W roku 2021 w Polsce poddano recyklingowi maksimum do 10% odpadów z tworzyw sztucznych. Podstawowy problem z recyklingiem w Polsce jest taki, że nikt nic nie wie na pewno.

 

- Jest wiele różnego rodzaju ośrodków, które chcą projektować przyszłość gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) w Polsce, ale nikt nie wie, jak wygląda jej rzeczywistość. Postanowiliśmy więc sprawdzić, jakie są realia rynku recyklingu tworzyw w naszym kraju. Wnioski z naszego badania budzą co najmniej konsternację – komentuje Waldemar Sobański, Redaktor Naczelny Plastics Review.

 

Wartość całego rynku recyklingu tworzyw oszacowano w roku 2021 na ok 2,8 mld PLN netto. To niewiele, zważywszy na rolę jaką recykling ma odgrywać w funkcjonowaniu GOZ. Biznesowo rynek recyklingu wygląda bardzo zachęcająco: wzrost wartości sprzedaży o blisko 50% w 2021, w porównaniu z rokiem poprzednim, przy znakomitej zyskowności na poziomie blisko 11%.

 

Na tle swoich unijnych odpowiedników przemysł recyklingu w Polsce jest pioniersko mały: tworzy go do 150 firm osiągających przychody powyżej 1 mln PLN netto rocznie. To mniej niż w jednym niemieckim landzie.

 

Biorąc pod uwagę wszystkie niuanse cenowe na tym rynku, w roku 2021 polscy recyklerzy przetworzyli ok 400 tys. ton odpadów z tworzyw. Tymczasem, w tym samym okresie na polski rynek wprowadzono ok. 4 mln ton pierwotnych tworzyw (dokładne wielkości nie są znane, bowiem nikt tego procesu nie monitoruje). Oficjalnie, różnego rodzaju czynniki twierdzą, iż poziom recyklingu tworzyw sztucznych w Polsce wynosi od 27% (dane fundacji PlasticsEurope) do nieco ponad 30% (dane agend rządowych). Prawda jest jednak bolesna: poziom realnego recyklingu tworzyw w Polsce nie przekracza 10%. Reszta tworzywowych odpadów jest albo spalana, albo ląduje na wysypiskach śmieci. Zapewne jakaś stosunkowo niewielka część jest eksportowana, na użytek zagranicznych recyklerów.

Można mieć więc przekonanie graniczące z pewnością, iż skala biznesu na tym rynku będzie dynamicznie rosnąć, na jego podbój ruszą naprawdę duże kapitały. Warto jednak przed rozpoczęciem tej recyklingowej rewolucji dokonać katharsis całego systemu i oczyścić go z nieprawidłowości, a przede wszystkim zbudować sprawny system raportujący zachodzące w gospodarce odpadami procesy i zmiany.

 

Tajemnicą poliszynela jest fakt, iż największą obecnie patologią branży odpadowej w Polsce jest nieuczciwy obrót dokumentami potwierdzającymi recykling (DPR) lub odzysk (DPO), czyli tzw. handel kwitami. Najwyższy czas na zakończenie tego procederu.

 

- Mimo mankamentów, przed recyklingiem tworzyw w Polsce rysuje się bardzo dobra przyszłość – ocenia Waldemar Sobański. Napływ kapitału przyczyni się do szybkiej implementacji nowoczesnych technologii, co powinno przynieść gwałtowny rozwój tego biznesu. - W naszej opinii recykling tworzyw jest jednym z najciekawszych kierunków inwestycyjnych w polskiej gospodarce w ciągu kilku najbliższych lat – uważa Sobański.

 

Wyniki badania oparto na analizie wyników finansowych ponad 120 recyklerów tworzyw w Polsce. Redakcja Plastics Review wyłoniła z tej grupy TOP 77 PLASTICS RECYCLING in POLAND, czyli elitarny ranking 77 firm odgrywających obecnie kluczową rolę w krajowym recyklingu.

 

TOP 007 firm recyklingowych wg wielkości biznesu

Nazwa Firmy

Przychody netto ze sprzedaży 2021 (tys. PLN)

www

PLASTICS RECYCLING TEAM RADOMSKO SP. Z O.O.

229 037

www.petrecyclingteam.com/pl

CONKRET Z.R. TREJDEROWSCY SJ

143 714

www.contalen-recycling.com

INDORAMA VENTURES RECYCLING POLAND SP. Z O.O.

125 157

www.indoramaventures.com

METAL PLAST SP. Z O.O. SKA

119 639

 www.metal-plast.pl

ITI POLAND SP. Z O.O.

80 551

www.iti-poland.com.pl

ML POLYOLEFINS SP. Z O.O.

78 406

 www.mlpolyolefins.pl

ELEKTRORECYKLING S.A.

73 164

 www.elektrorecykling.pl

 

TOP 007 firm recyklingowych wg szybkości rozwoju

Nazwa Firmy

Dynamika przychodów 2021/2020 (%)

www

TRITON RECYCLING SP. Z O.O.

576,83%

 

FAST-FOL RECYKLING GADOMSCY SJ

531,79%

 www.fast-fol.pl

JX INDUSTRIAL CO. LTD SP. Z O.O.

315,84%

 

FOLGOS SP. Z O.O.

269,39%

 www.folgos.pl/pl

REGFOL SP. Z O.O.

231,64%

 www.regfol.pl

BEST POLYMERS GROUP SA

230,86%

 www.bestpolymers.pl

PLASTIC SOLUTIONS SP. Z O.O.

224,52%

 www.plasticsolutions.pl

 

TOP 007 firm recyklingowych wg zyskowności

Nazwa Firmy

Zyskowność netto

w 2021 (%)

www

REKOPACK ZAWAL SKA

37,44%

 www.rekopack.pl

 

POLIMER INNO TECH SP. Z O.O.

31,73%

www.polimerinnotech.pl

POLSKA KORPORACJA RECYKLINGU SP. Z O.O.

27,25%

www.pkrecykling.pl

OPTIMA RECYKLING PSA

26,47%

 www.optimarecykling.pl

GREEN KOLTEX SP. Z O.O. SKA

22,41%

 www.greenkoltex.com

MULTI POLYMERS SJ

22,17%

 www.multipolymers.com

METAL PLAST SP. Z O.O. SKA

22,11%

 www.metal-plast.pl

Ranking i raport 

TOP 77 PLASTICS RECYCLING in POLAND

otrzyma bezpłatnie pierwszych 100 Uczestników

KONFERENCJI RECYKLINGOWEJ 2023

Zainteresowany? Sprawdź

ENGLISH VERSION

TOP 77 FLEXIBLE PACKAGING in POLAND

TOP 77 RIGID PACKAGING in POLAND

Dodaj ofertę pracy