biester
Wiadomości

Zakłady ELDA: duża inwestycja

Szczecinecka Schneider Electric Elda oficjalnie uruchomiła nowy wydział przetwórstwa tworzyw sztucznych i narzędziownię. Inwestycja kosztowała 16 milionów złotych.

To kolejna inwestycja zakładów elektrotechnicznych Schneider Electric Elda w Szczecinku po oddaniu dwa lata temu do użytku nowoczesnego magazynu wysokiego składowania. W zmodernizowanej gruntownie hali dawnego magazynu powstał teraz nowy wydział przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz narzędziownia zapewniająca nieprzerwaną pracę wszystkich wydziałów fabryki należącej do międzynarodowego koncernu Schneider Electric.

- W sumie mamy tu do dyspozycji 2,5 tysiąca metrów kwadratowych, na których pracuje m.in. 46 wtryskarek, roboty i inne urządzenia –

mówi Rafał Wierdak, prezes Schneider Electric Elda. Sercem nowego wydziału jest tzw. centralna zasypownia sterowana przez najnowocześniejszy w Europie system – to stąd do każdej wtryskarki automatycznie trafia do wtryskarek przez układ rur odpowiednia ilość tworzywa, z których powstają np. przełączniki elektryczne. Proces jest wysoko zautomatyzowany i wymaga niewielkiej obsługi ludzkiej.

Nieprzerwaną pracę całej firmy zapewnia z kolei narzędziownia wraz z działem utrzymania ruchu, która błyskawicznie usuwa różne awarie, tu powstają narzędzia i części zamienne.

Zakład ze Szczecinka produkuje szeroką gamę urządzeń elektrotechnicznych, gniazd przyłączeniowych, łączników, materiałów instalacyjnych, itp.. Początki firmy sięgają lat 50. XX wieku, gdy przy ulicy 28 Lutego powstały zakłady A-22, później przemianowane na Polam. W latach 80. firma przeniosła się do nowych hal w szczecineckim Bugnie. W roku 1994 została sprywatyzowana, potem wykupiła ją firma Lexel, a następnie międzynarodowy potentat koncern Schneider Electric. Schneider Electric posiada 200 zakładów na całym świecie i zatrudnia około 128 tysięcy osób, a przychody sięgnęły w zeszłym roku blisko 28 miliardów euro.

Sporą cegiełkę do tego dokłada szczecinecka fabryka, na którą przypada mniej więcej połowa polskiej produkcji Schneider Electric (grupa ma jeszcze zakłady w Świebodzicach i Bukownie). Na dziś zatrudnia 515 osób będąc drugim – po Kronospanie – pracodawcą w Szczecinku. Firma cały czas się rozwija przejmując m.in. w ostatnich latach produkcję z kilku zakładów w Skandynawii i Francji. Impulsem do dalszego rozwoju było oddanie do użytku w roku 2021 nowego magazynu, który pozwolił zwiększyć wydajność firmy. 

Dodaj ofertę pracy