biester
Wiadomości

Opakowanie z chemicznego recyklingu

Amerykańska firma spożywcza Mars polega na recyklacie pochodzącym z recyklingu chemicznego w elastycznych opakowaniach swojej marki batonów z przekąskami „Kind”. Recyklat, który jest przetwarzany na certyfikowany polipropylen (PP), pochodzi z niskiej jakości zużytych mieszanych tworzyw sztucznych z odpadów opakowaniowych. W ten sposób Mars robi krok w kierunku swojego celu, jakim jest wykorzystanie średnio 30 procent materiałów pochodzących z recyklingu w swoich opakowaniach do 2025 roku. Fakt, że aby to osiągnąć, opiera się na recyklingu chemicznym, jest znaczący. Bo z ekologicznego punktu widzenia są tu zdecydowanie znaki zapytania. Jednak jakość recyklingu mechanicznego nie zapewnia recyklatu do kontaktu z żywnością w przypadku odpadów zmieszanych.

Partnerzy projektu: Mars, Landbell, Sabic

Recyklat wykorzystywany w procesie pirolizy jest wynikiem wspólnego projektu firm Mars Landbell i Sabic, które pod koniec 2020 roku połączyły siły w „innowacyjnym projekcie recyklingu”. Niemiecki specjalista ds. środowiska i gospodarki odpadami Landbell był odpowiedzialny za odbiór przywiezionych opakowań, które następnie zostały przetworzone na certyfikowany polipropylen (PP) przez Sabic. Zaangażowane strony mówią o pionierskiej wspólnej inicjatywie wiodących firm z różnych sektorów.

Zamykanie pętli

Deklarowanym celem partnerów projektu był (i jest) recykling opakowań plastikowych z żółtego pojemnika na śmieci, który jest trudny i może być jedynie spalony lub przetworzony w mechanicznym procesie recyklingu, co daje niską jakość recyklatu. Aby zamienić je z powrotem w opakowania do żywności, firmy muszą polegać na recyklingu chemicznym. Nazywa się to „cyklem wysokiej jakości”.

 Recyklat - i jego produkcja

Certyfikowany recyklat ma jakość spożywczą. Jak informuje firma, pozyskuje się go w tzw. procesie pirolizy z niskogatunkowych, zużytych mieszanych tworzyw sztucznych pochodzących z odpadów opakowaniowych. W procesie pirolizy zużyte mieszane tworzywa sztuczne można poddać recyklingowi na poziomie molekularnym. W tym celu tworzywo sztuczne jest podgrzewane do bardzo wysokich temperatur około 500 stopni Celsjusza w środowisku beztlenowym i rozkładane, w wyniku czego powstaje olej pirolityczny. Sabic wykorzystuje olej pirolityczny uzyskany w taki sam sposób, jak surowiec kopalny. Dzięki temu możliwe jest tworzenie nowych opakowań i produktów, które zdaniem firmy spełniają nawet najbardziej rygorystyczne wymagania jakościowe, jak np. dla opakowań do żywności.

Recykling chemiczny przebojem?

Według niemieckiego IK Industrievereinigung Kunststoffverpackungen eV, europejscy producenci tworzyw sztucznych planują zainwestować około 7,2 miliarda euro w recykling chemiczny do 2030 r. Celem tego wyczynu jest ustanowienie jak największej liczby procesów rynkowych, które uzupełnią tradycyjny recykling mechaniczny. Wielkim celem, według IK, jest wydajniejszy i o lepszych parametrach jakościowych recykling odpadów z tworzyw sztucznych.

Kontakt z żywnością jest punktem spornym

Recyklat jest również potrzebny przede wszystkim do stosowania w opakowaniach mających kontakt z żywnością. Dzieje się tak dlatego, że mechaniczne procesy recyklingu nie są w stanie wyprodukować recyklatu z mieszanych tworzyw sztucznych zużytych opakowań pochodzących ze zbiórki gospodarstw domowych, spełniającego niezbędne wymagania higieniczne i jakościowe.

 Dylemat ekologiczny

Tak zwany recykling chemiczny nie budzi żadnych kontrowersji. Krytycy zwracają uwagę, nie bez powodu, na bardzo wysoki nakład energii potrzebny do innowacyjnych procesów. Szczególnie biorąc pod uwagę obecne skupienie się na kwestiach klimatycznych i emisji gazów cieplarnianych, jest to poważna wada.

 Dylemat marki

Mars, podobnie jak prawie wszystkie główne marki, wyznaczył sobie ambitne cele w zakresie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Na przykład do 2025 roku średnio 30 procent plastiku potrzebnego do produkcji wszystkich opakowań Marsa ma pochodzić z materiałów pochodzących z recyklingu. Droga do tego celu jest niezwykle trudna, szczególnie w obszarze uszlachetniania opakowań z tworzyw sztucznych. Bez recyklatu z recyklingu chemicznego jest to prawie niemożliwe do osiągnięcia. W tej chwili firmy takie jak Mars nie widzą innego wyjścia - nawet jeśli oznacza to ewentualne wpłacenie na jedno konto tego, co wypłacą z drugiego.

Dodaj ofertę pracy