biester
Wiadomości

SENS RECYKLINGU

Rozmowa z Jochenem Hirdiną, dyrektorem ds. technologii tworzyw sztucznych w Krones AG.

Krones realizuje własną strategię zrównoważonego rozwoju. Jakie są podstawy?

 

Krones wyznaczył sobie bardzo ambitne cele klimatyczne na rok 2030. Jako firma zmniejszymy do tego czasu nasz ślad węglowy o 80 procent. W przypadku naszych produktów planujemy zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 25 procent. Zredukujemy również odpady niebezpieczne i zużycie wody pitnej o dziesięć procent. Innym ważnym elementem naszej strategii zrównoważonego rozwoju jest udział w gospodarce recyklingowej w obiegu zamkniętym. Chcemy pomóc uniknąć plastiku w postaci odpadów. W branży napojów jesteśmy na dobrej drodze, aby całkowicie zamknąć pętlę z butelkami PET w Niemczech, a w Europie wszystko się zmienia. Powodem jest to, że Unia Europejska wprowadziła przepisy dotyczące recyklatów, które zmuszają naszych klientów i przemysł do podjęcia działań. W tej chwili jestem świadkiem ogromnego ruchu w tym zakresie.

 

Czy możesz podać nam przykład?

 

Przede wszystkim musisz zdać sobie sprawę, jak działa cykl. Wytwarzane są produkty, które po użyciu są zwracane i przerabiane na nowy produkt. Kolekcja jest oczywiście podstawowym warunkiem funkcjonowania cyklu, ale musisz także wiedzieć, co dzieje się z materiałem i gdzie go ponownie wykorzystasz. Idealnym scenariuszem jest ponowne użycie go dokładnie w tej samej aplikacji, którą miał pierwotnie. Działa to stosunkowo dobrze w przypadku produktów o krótkim czasie życia, takich jak butelki, ponieważ istnieje wysoki wskaźnik rotacji. W innych obszarach będzie to prawdopodobnie znacznie trudniejsze. Duży dyskont w Niemczech zaczął budować własny łańcuch wartości dla zamkniętej pętli. Dla mnie jest to rodzaj planu działania całego procesu.

 

Jeśli przyjrzymy się sytuacji w Niemczech, w ostatnich latach wiele się wydarzyło. Na przykład nie wszystkie butelki PET były do ​​tej pory włączone do cyklu w Niemczech w sektorze napojów. Na przykład butelki zawierające sok owocowy nie były w zestawie. Zostało to ustandaryzowane, a kaucja za butelki dotyczy teraz całego asortymentu napojów. Mamy wskaźnik zbiórki butelek PET na poziomie 98 procent i stwierdzono, że zebrane ilości PET są faktycznie ponownie wykorzystywane do produkcji nowych butelek PET. Tak więc Niemcy radzą sobie już bardzo dobrze pod względem cyklu zamkniętego.

 

 

Niektóre duże firmy, takie jak Lidl, robią na tym biznes, nie wystarczy jednak miejsca dla wielu małych.

 

Taka jest rzeczywiście dzisiejsza rzeczywistość. Wynika to jednak z faktu, że wciąż dysponujemy zbyt małą zdolnością do recyklingu. Musi oczywiście wzrosnąć, aby zwroty mogły zostać całkowicie przetworzone na nowy recyklat. Patrząc globalnie, obecna niska wydajność jest konsekwencją dotychczasowego braku efektywności ekonomicznej recyklatów. W ostatnich latach kupowanie materiału z pierwszego tłoczenia było po prostu tańsze ze względu na niską cenę oleju. Tymczasem mamy bardzo wysokie ceny energii, a korzystanie z recyklatów jest regulowane przez prawo. Ze względu na rozwój cen i zwiększony popyt, recykling można teraz realizować ekonomicznie. Dlatego w nadchodzących latach będziemy świadkami rozwoju możliwości recyklingu. Kolejnym czynnikiem jest oczywiście zwiększona świadomość zrównoważonego rozwoju w branży. Na przykład duża amerykańska firma produkująca napoje ogłosiła, że ​​będzie używać rPET tylko w przypadku niektórych swoich produktów.

 

Oprócz podstawowej działalności, jaką są rozlewnie, Krones posiada również zakłady recyklingu. Jak do tego doszło?

 

W zasadzie od bardzo dawna zajmujemy się recyklingiem. Pierwsze doświadczenia w tej dziedzinie zdobyliśmy w 2000 roku, kiedy wspólnie z inną firmą wybudowaliśmy pierwszy zakład recyklingu PET w Szwajcarii. Ponadto mamy kilkudziesięcioletnie doświadczenie w budowie maszyn czyszczących do butelek. W końcu każdy zakład recyklingu potrzebuje maszyn czyszczących na przykład do usuwania etykiet i resztek produktu. I wcześnie zdawaliśmy sobie sprawę, że recykling tworzyw sztucznych to przyszłość, więc z tego i wielu innych powodów zdecydowaliśmy się wejść do sektora recyklingu w 2009 roku.

 

Podejmujemy się pełnego planowania projektów dla zakładów recyklingu, co jest podstawową kompetencją dla nas jako producenta instalacji. W tym celu oferujemy własne moduły podstawowe. Na przykład MetaPure W to moduł myjący do tworzyw sztucznych. Aby przywrócić tworzywa sztuczne do pożądanych właściwości produktu, oferujemy system o nazwie MetaPure S. Nasza działalność w zakresie recyklingu jest dla nas bardzo ważna, nawet jeśli nie jesteśmy liderem rynku w tym sektorze, którym jesteśmy w przypadku systemów napojów. Jednak nasza technologia recyklingu jest bardzo dobrze przyjmowana przez naszych klientów.

 

Czy ma sens łączenie takich zakładów recyklingu z aplikacją, taką jak rozlewnia napojów?

Więcej

Dodaj ofertę pracy