biester
Wiadomości

Krakchemia: kolejny rok giga straty

Krakchemia w roku 2022 zanotowała 93,5 mln przychodów i blisko 11 mln straty. Roczny raport spółki zawiera wiele smaczków.

Granulaty tworzyw sztucznych stanowią blisko 88% całej wartości spółki. Ale uwaga, spółka posiada bardzo ciekawych gostawców, trzech głównych to: PPHU FOL-POL J.Borowski, Orbitar Petrochemicals Sp. z o.o. oraz International Traffa Sp. z o.o. z udziałami w przychodach Krakchemii odpowiednio 17,80%, 16,42% i 10,92%. Pierwszy dostawca to oficjalnie producent folii, pozostałe dwie spółki mają kapitał 5 i 20 tys zł, Traffa ma maila w domenie gmail.com oraz jeden komórkowy telefon kontaktowy. Nie znaleźliśmy strony internetowej Orbitar Petrochemicals i żadnych kontaktów do tej spółki, natomiast strona International Traffa jest szczątkowa (https://international-traffa.pl/).

Wg ogólnie dostępnych danych, Orbitar miał w 2021 roku 2,5 tys. zł przychodówi i tyle samo straty, natomiast Traffa miała za ten sam okres 8,4 mln zł przychodów i 10 tys. zł zysku netto.  Dane działalności gospodarczej PPHU FOL-POL J.Borowski nie są znane.

Bardzo ciekawa jest sytuacja wynagrodzeniowa w spółce. Otóż w 2022 zarządzający zarobili 588 tys. zł, ale nadzorujący dwa razy więcej, bo 1 143 tys. zł. Krakchemia to chyba jedyna spółka na GPW, w ltórej nadzór zarabia dwa razy więcej niż zarząd, przy czymy ocena pracy zarządu przez nadzór jest nadzwyczaj pozytywna.

Krakchemia objęta jest postępowaniem kontrolnym w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku od towarów i usług za lata 2013-2015 prowadzonej przez Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie. Łączne zobowiązania spółki z tego tytułu wynoszą ponad 45 mln zł plus odsetki. Jednak wykonalność wszystkich decyzji Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie została wstrzymana postanowieniami Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. 

Dodaj ofertę pracy