mey
Wiadomości

Polimery Police: testowanie instalacji

28 kwietnia miała miejsce pierwsza dostawa 1002 ton propylenu do inwestycji Polimery Police. Surowiec został dostarczony drogą kolejową przez Grupę Azoty ZAK w przystosowanych do tego celu cysternach. Dostarczony do Polic propylen jest niezbędny do przetestowania instalacji polipropylenu. Z kolei 27 kwietnia Grupa Azoty Polyolefins podpisała umowę na zakup propanu z TOTSA Total Energies Trading SA. Tym samym spółka kontynuuje zabezpieczenie najważniejszych surowców niezbędnych do produkcji w ramach Polimerów Police.

Dostawa propylenu przez Grupę Azoty ZAK

 

Dostawa propanu przez Grupę Azoty ZAK do Polimerów Police umożliwi przygotowanie instalacji PP do płynnego sekwencyjnego przyjęcia propylenu z własnej produkcji pochodzącej z instalacji PDH. Dzięki zastosowaniu propylenu dostarczonego z zewnątrz drogą kolejową, możliwe będzie również przetestowanie układów rozładunku propylenu. W celu realizacji tego zadania Grupa Azoty Polyolefins zamierza zakupić docelowo do 4 000 t propylenu. Kolejnym etapem, po przyjęciu całego wolumenu, będzie testowe uruchomienie instalacji PP na propylenie zakupionym z zewnętrznego źródła.

Realizowane dostawy – zarówno propanu, jak i propylenu pozwalają na zabezpieczenie surowców, kluczowych dla uruchomienia i pracy instalacji do produkcji polipropylenu. Projekt Polimery Police jest już na etapie ostatnich testów, po zakończeniu których uruchomimy jedną z największych inwestycji branży chemicznej w Europiepowiedział Tomasz Hinc, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A.

Umowa na zakup propanu

 

Umowa zawarta 27 kwietnia z TOTSA Total Energies Trading SA przewiduje realizację dostaw propanu od kwietnia 2023 roku do końca listopada 2024 roku, według ustalonego harmonogramu i warunków handlowych. Dostawy propanu realizowane w ramach niniejszej umowy, stanowić będą dostawy uzupełniające i w 2023 roku zabezpieczać będą około 46% zapotrzebowania Spółki Zależnej na ten podstawowy surowiec do produkcji. Szacunkowa wartość świadczeń wynikających z umowy wyniesie około 90 mln USD.

 

Warto przypomnieć, że Grupa Azoty Polylefonis w grudniu 2022 informowała o pierwszej umowie na zakup propanu, w ramach której zabezpieczone zostały dostawy propanu w ponad 50 proc. zapotrzebowania w latach 2023-2024. Umowa o szacunkowej wartości 250 mln USD została podpisana z Trafigura Pte Ltd z Singapuru.

 

Status prac na projekcie

 

Ogólny postęp rzeczowy prac realizowanych w ramach Kontraktu EPC na dzień 4 kwietnia 
2023 r. wynosił 99,29 %.
Przez ogólny postęp rzeczowy prac należy rozumieć: uzyskiwanie stosownych pozwoleń, zamówienia i dostawy urządzeń oraz materiałów, prace konstrukcyjne, odbiory i rozruch.

 

 

Celem projektu Polimery Police, którego całkowity budżet to ok. 1,8 mld dolarów jest budowa zintegrowanego kompleksu chemicznego, w którego zakres wchodzą instalacja do produkcji propylenu metodą odwodornienia propanu oraz instalacja do wytwarzania polipropylenu, o mocy produkcyjnej do 437 tys. ton rocznie. Obie kluczowe instalacje zostały zaprojektowane z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, umożliwiających wysoką elastyczność produkcji i możliwość dostarczania szerokiej gamy rodzajów polipropylenu. Zakres projektu obejmuje również budowę gazoportu z terminalem przeładunkowo-magazynowym, zapewniającym możliwość pozyskania drogą morską niezbędnych do produkcji surowców oraz szereg instalacji pomocniczych.

Dodaj ofertę pracy