biester
Wiadomości

RECYKLING TO INWESTYCJA

Rozmowa z Korbinianem Kieslem, prezesem BILLION SAS.

Gospodarka o obiegu zamkniętym wymaga, aby recyklaty tworzyw sztucznych również mogły być przetwarzane. Jak zaawansowany jest Billion w tej dziedzinie?

 

Przetwarzanie recyklatów przeszło z wizji do codzienności. W dzisiejszych czasach nie zastanawiamy się już nawet, czy nasze wtryskarki mogą przetwarzać materiał z recyklingu. To jest teraz oczywistość. Około 80 procent naszych klientów używa już recyklatów na naszych maszynach, niektórzy więcej, inni mniej, ale 80 procent to niezmiernie wysoki odsetek, biorąc pod uwagę, że prawie nikt tego nie robił kilka lat temu. Trzy lata temu klienci ci przyglądali się na K, aby zobaczyć, co jest technicznie możliwe. Zapytali, czy mamy jakieś doświadczenia z tymi nowymi materiałami. Rzadko kiedy zadano nam to pytanie o nasze doświadczenia. Teraz jednak jesteśmy w stanie bardzo szybko zająć się konkretnymi projektami.

 

Jaką rolę odgrywa jakość dla Twoich klientów?

 

Im bardziej jednorodny recyklat, tym lepsze wyniki dla naszych maszyn, zarówno pod względem właściwości fizycznych, jak i wyglądu, estetyki. Wymaga to bardzo dobrego oddzielenia zużytych tworzyw sztucznych. Maszyna potrafi wszystko, to tylko kwestia tego, czy chcesz zobaczyć zużyty recyklat, czy nie. W branży kosmetycznej – która stanowi ważną grupę naszych klientów – jeszcze kilka lat temu trudno było sobie wyobrazić stosowanie recyklatów. Tam zawsze chodziło o utrzymanie nieskazitelnego wyglądu. Obecnie w tej branży są klienci, którzy chcą nawet, aby opakowanie pokazywało, że zawiera coś z recyklingu.

 

Czy to akceptuje również finalny konsument kosmetyków?

 

Konsumenci wchodzą w ten problem, gdy mają pewną swobodę gospodarczą. Im bardziej znajdują się pod presją ekonomiczną, tym mniej reagują na ten problem.

 

Jak ważne są koszty?

 

Wszyscy klienci stawiają dziś na pierwszym planie swoje interesy ekologiczne i zrównoważone działania. Szczególnie w sektorze dóbr konsumpcyjnych istnieje coraz większa presja, aby coś zrobić. Ale jako przedsiębiorstwa komercyjne, naturalnie uważnie przyglądają się temu, co się dzieje pod względem kosztów, a obecnie jest wiele do powiedzenia na temat recyklatów. Inflacja, a także prawdziwa eksplozja kosztów po stronie surowców, czy to materiału pierwotnego, czy nawet wszystkich dodatków, oznaczają, że recykling staje się coraz bardziej opłacalny. Recykling to powód do inwestycji, zwłaszcza w trudnych ekonomicznie czasach.

 

Niektórzy użytkownicy potrzebują, aby ich produkty dobrze wyglądały. Co możesz im zaoferować?

 

Jeśli ktoś ze względów estetycznych chce mieć gładką powierzchnię, to nasza maszyna może wykonać produkt w tzw. procesie kanapkowym. Wewnątrz produktu znajduje się materiał z recyklingu. Z zewnątrz jest otoczony dziewiczym materiałem. Recyklat nie jest więc widoczny. Warunkiem jest, aby właściwości chemiczne użytych materiałów nie wykluczały się wzajemnie. Na przykład producent mebli wykorzystuje nasz proces do produkcji doniczek z przetworzonego plastiku. Klienci z branży kosmetycznej również coraz częściej proszą o tę metodę. W takich czasach opłaca się również pod względem kosztów. Produkt jest nadal bez zarzutu z zewnątrz, a wewnątrz jest przetwarzany tańszy recyklat.

 

Jak działa ten proces?

Więcej

Dodaj ofertę pracy