biester
Wiadomości

Brakuje recyklatów wyższej jakości, bardziej spójnych strumieni wejściowych i standardów

Rozmowa z prof. dr Hansem-Josefem Endresem, szefem Instytutu IKK (Instytut Technologii Tworzyw Sztucznych i Recyklingu na Uniwersytecie Leibniza w Hanowerze).

Prof. Endres, przemysł tworzyw sztucznych jest często przedmiotem krytyki. Co jest potrzebne, aby ludzie docenili materiał?

 

Musimy pokazać, że nasze codzienne życie jest nie do pomyślenia bez tworzyw sztucznych i wyjaśnić, że tworzywa sztuczne wnoszą kluczowy wkład w zrównoważoną gospodarkę. Tworzywa sztuczne są niezbędne do osiągnięcia naszych celów klimatycznych i znacznego zmniejszenia naszego śladu węglowego. Jednym ze sposobów osiągnięcia tego celu jest coraz wydajniejsze wykorzystywanie zasobów, takich jak energia, a drugim wprowadzenie gospodarki o obiegu zamkniętym. Ponadto ulepszona technologia recyklingu stanowi kluczowe narzędzie do osiągnięcia tych celów. To zadanie jest ogromne i niezwykle wieloaspektowe, ale da się mu podołać.

 

Jakie obszary stanowią obecnie największe wyzwania?

 

To triada: nie mamy jeszcze wystarczającej ilości recyklatów wyższej jakości, ani wystarczającej ilości strumieni wejściowych, a także wciąż brakuje standardów w tej dziedzinie. Wszystkie te wyzwania są ze sobą ściśle powiązane; zaczynając od rynku: już obecnie istnieje duże zapotrzebowanie na wysokiej jakości recyklaty, ale nie może być ono zaspokojone. Spójrzmy na przykład na branżę motoryzacyjną i załóżmy, że w przyszłości na jeden pojazd przypada 25 procent recyklatu. Obecnie udział tworzyw sztucznych na pojazd wynosi około 300 kilogramów. Oznacza to, że w przyszłości należałoby zużyć 75 kilogramów materiału z recyklingu. W ubiegłym roku w Niemczech wyprodukowano około 2,6 miliona pojazdów; to był bardzo zły rok z powodu pandemii Covid. Tak więc już dla tej liczby potrzeba prawie 200 000 ton wysokiej jakości recyklatu o stałej jakości kolorów i gwarancji dostawy, na przykład tylko po to, aby móc sprostać limitom w tym jednym sektorze przemysłu. Innym przykładem jest wąskie gardło białych lub przezroczystych recyklatów.

 

Jak uzyskać strumienie wejściowe wymagane do wygenerowania wystarczających ilości o stałej jakości recyklatu?

 

To ogromne zadanie. Te przepływy wejściowe są nadal czynnikiem silnie ograniczającym, zwłaszcza w sektorze pokonsumpcyjnym. Dzieje się tak, ponieważ dzisiejsi użytkownicy nie mogą jeszcze liczyć na otrzymanie posortowanego materiału w wystarczających ilościach z długoterminową gwarancją dostawy. Oczywiście lepsze sortowanie odpadów z tworzyw sztucznych jest niezbędne do uzyskania materiału jednoodmianowego. Ale jest to również kwestia usprawnienia różnych procesów recyklingu. Ich stopnie dojrzałości są obecnie nadal bardzo różne.

 

Który jest najbardziej dojrzały?

Więcej

Dodaj ofertę pracy