biester
Wiadomości
Synthos  

Synthos: umiarkowane wyniki

Synthos odnotował spadek sprzedaży począwszy od trzeciego kwartału 2022 r. Ponieważ jednak pierwsza połowa roku przebiegła pomyślnie, uwzględniono wyższe koszty surowców i energii oraz przejęto biznes kauczukowy od Trinseo , sprzedaż grupy chemicznej wzrosła o 45% do 12,84 mld PLN (2,8 mld EUR) za ostatni rok.

Pomimo ogólnego wzrostu przychodów, zyski nieznacznie spadły, a skorygowana EBITDA spadła o 9,1% do 2,02 mld zł, a zysk netto o 16% do 1,14 mld zł. Na tle innych spółek z branży chemicznej spadek zysków w trudnym roku finansowym 2022 oceniano jako raczej umiarkowany.

Dotyczy to również segmentu materiałów izolacyjnych związanych z tworzywami sztucznymi, który produkuje przede wszystkim materiały EPS i XPS do izolacji i opakowań. Skorygowana EBITDA spadła o 4,4% do 1,08 mld zł, chociaż sprzedaż EPS i XPS spadła o 13% do 462 tys. ton z powodu słabego popytu w drugiej połowie roku. Spadek podobno wynikał z niższych zamówień na biały EPS i XPS oraz problemów kartelowych spółki. Więcej o tym tutaj

Synthos podał, że sprzedaż szarego EPS utrzymała się w 2022 roku na stabilnym poziomie. Mimo że dywizja sprzedała mniej EPS i XPS w całym roku, operacje zwiększyły przychody o 13% do 5,07 mld zł, przerzucając wyższe koszty surowców i energii. Jednostka biznesowa wygenerowała łącznie 42% swoich przychodów na rodzimym rynku w Polsce.

Dodaj ofertę pracy