Jako połączenie technologii Machine-Direction Orientation (MDO) firmy Hosokawa Alpine i specjalizacji INEOS w zakresie polimerów, seria INEOS Recycl-IN podobno zapewnia certyfikowaną redukcję emisji dwutlenku węgla o 25% do 50% w porównaniu z surowcami pierwotnymi. INEOS twierdzi, że jest to pierwszy przypadek zastosowania tak dużej ilości odpadów z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu do tego typu opakowań.
Folie powstają w wyniku przetwarzania żywic hybrydowych Recycli-IN, które łączą przetworzone odpady z tworzyw sztucznych z opracowanymi nowymi żywicami. Oczekuje się, że pomogą przetwórcom i właścicielom marek zwiększyć zawartość materiałów pochodzących z recyklingu w swoich produktach przy jednoczesnym zachowaniu jakości opakowań.
Ponadto asortyment najwyraźniej gwarantuje, że do produkcji opakowań, które z kolei mają w przyszłości nadawać się do recyklingu, wykorzystywane są surowce zawierające wysoki procent odpadów z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu.
Po wcześniejszej inwestycji firmy INEOS w nową linię folii Hosokawa Alpine MDO do opracowywania elastycznych opakowań jednopolimerowych, produkcja żywic Recycl-IN przy użyciu technologii Hosokawa Alpine ma umożliwić wykorzystanie polietylenu poddanego recyklingowi mechanicznemu w zaawansowanych technicznych zastosowaniach folii i produkcji trudnych materiałów do wytłaczania folii, takich jak polietylen MDO.
„Podzielamy obawy ludzi dotyczące odpadów z tworzyw sztucznych, pokazując, że możemy pomóc w wytwarzaniu produktów końcowych bardziej nadających się do recyklingu przy użyciu dużych ilości materiałów pochodzących z recyklingu, pokazuje nasze zaangażowanie w tworzenie bardziej zrównoważonej przyszłości” — powiedział Rob Ingram, dyrektor generalny INEOS O&P Europe North. „Teraz, gdy udowodniliśmy tę koncepcję, otwieramy drzwi do zbadania zastosowania technologii Recycl-IN i MDO w innych elastycznych produktach opakowaniowych, w których możemy naprawdę coś zmienić”.