Czym zajmuje się Cloud Engineer?
Zazwyczaj głównym zadaniem osoby zatrudnionej na stanowisku Cloud Engineera jest wdrażanie w firmie migracji systemów do środowiska chmurowego. Zajmuje się on tworzeniem aplikacji oraz baz danych. Pracuje zarówno w oparciu o chmury publiczne, jak i prywatne oraz środowiska hybrydowe. Zwykle kompleksowo dba o prawidłowe działanie poszczególnych elementów infrastruktury cloud, także w zakresie bezpieczeństwa danych oraz funkcji sieciowych. Warto podkreślić, że bardzo często Cloud Engineer współpracuje ze specjalistami z różnych działów IT oraz bierze udział w spotkaniach z klientami biznesowymi, którzy chcą korzystać z cloud computing. Na tym stanowisku bardzo ważne są zatem zarówno umiejętności analitycznego myślenia, jak i wysoko rozwinięte zdolności komunikacyjne.
Chcesz rozpocząć karierę jako Cloud Engineer? Sprawdź oferty pracy z Twojego regionu na https://theprotocol.it/!
Jakie technologie powinien znać Cloud Engineer?
Warto zastanowić się, jakich technologii na co dzień używa Cloud Engineer. Podstawą jest wybrana platforma chmurowa, taka jak Amazon Web Services, Azure czy Google Cloud. W wielu realizowanych zadaniach przydatna okaże się znajomość konkretnych języków programowania, w tym Java, Python i Ruby. Dobry Cloud Engineer powinien także znać DevOps - ta technologia jest niezbędna przede wszystkim w przypadku pracowania na Amazon Web Services. W tym zawodzie należy również biegle orientować się w konteneryzacji oraz w obsłudze systemu operacyjnego Linux. Cloud Engineer musi też wiedzieć, jak efektywnie zarządzać bazami danych, w czym pomocna okaże się znajomość MySQL. W profesji ważne jest także posiadanie podstawowej wiedzy z zakresu cyberbezpieczeństwa, w tym umiejętność obsługi wybranych narzędzi z obszaru cybersecurity.
Przekonaj się, że praca w IT nie jest dostępna tylko dla osób z technicznym doświadczeniem - zweryfikuj wymagania pracodawców!
Perspektywa rozwoju Cloud Engineera
Stanowisko Cloud Engineera często jest pierwszym etapem w karierze specjalisty ds. rozwiązań chmurowych. Osoba mająca wieloletnie doświadczenie w pracy w projektowaniu rozwiązań chmurowych może zostać Cloud Solutions Architect, czyli architektem rozwiązań chmurowych. Do jego zadań należy między innymi migracja wielopoziomowych projektów cloud oraz stosowanie tak zwanych skalowalnych operacji. Można też zdecydować się na karierę programisty jako Cloud Developer. W tym przypadku głównym obowiązkiem będzie tworzenie aplikacji w chmurze z wykorzystaniem odpowiednich języków programowania. Cloud Engineer może również zostać inżynierem ds. bezpieczeństwa chmury, czyli Cloud Security Engineerem. W tej profesji głównym zadaniem jest przeciwdziałanie cyberzagrożeniom i ochrona danych przed atakami hakerów.
Podsumowanie
Jeśli zastanawiasz się nad karierą w IT, postaw na zawód określany mianem przyszłościowego - dobrym wyborem będzie Cloud Engineer. Decydując się na tę profesję, masz szansę na szybkie znalezienie intratnej posady. Aby zdobyć niezbędne kompetencje, możesz zapisać się na kurs i uzyskać certyfikat.
Materiał Partnera