biester
Wiadomości

20 lat BOP

Czas biegnie. Pamiętamy, w jak dziwnych okolicznościach PKN Orlen zawarł umowę jv na produkcję poliolefin w Polsce. Zeznania podczas działalności komisji śledczej ds PKN Orlen w tej sprawie były dość szokujące. W końcu, po wielu perypetiach została powołana spółka na mocy umowy joint venture pomiędzy Basell Europe Holdings B.V., obecnie LyondellBasell Industries Holdings B.V. („LyondellBasell”) a PKN ORLEN S.A. („PKN ORLEN”), w której każdy z partnerów posiada 50 procent udziałów. BOP jest nadal jedynym producentem poliolefin w Polsce i największym krajowym wytwórcą tworzyw sztucznych.

20 lat BOP. Jeśli ktoś oczekiwał czegoś ciekawego, to niestety zawiódł się.
20 lat BOP. Jeśli ktoś oczekiwał czegoś ciekawego, to niestety zawiódł się.

Przez jakiś czas BOP był istotnym uczestnikiem debaty publicznej na temat rynku tworzyw sztucznych w Polsce. Po czym stał się kompletnie niezauważalnym podmiotem produkcyjnym. 

A przecież BOP posiada w Płocku dwa światowej skali zakłady do produkcji polipropylenu oraz polietylenu. Roczny potencjał tych nowoczesnych fabryk wynosi 800 tysięcy ton, z czego 480 tysięcy ton stanowi PP wytwarzany w oparciu o technologię Spheripol oraz 320 tysięcy ton HDPE produkowany przy zastosowaniu technologii Hostalen. Obie technologie są licencjonowane przez firmę z Grupy LyondellBasell. Od początku uruchomienia instalacji w Płocku, BOP wyprodukował 45 różnych gatunków PP oraz 16 różnych gatunków HDPE. 

Ale tego dowiedzieliśmy się dziś. Komunikacja tak ważnego dla biznesu tworzyw w Polsce podmiotu jest co najmniej dyskusyjna. 

Dodaj ofertę pracy