KGL_new
Wiadomości
Akpol  

AKPOL na Plastpol23

Szybko rozwijający się recykler poliolefin z Lubelszczyzny przyjmuje gości na miłym dla oka stoisku D-94.

Przy okazji obecności na targach Akpol wskazał 3 kroki dla rozwoju branży recyklingu w Polsce.

 

Według europejskich dyrektyw, przed 2025 rokiem w Polsce poziom recyklingu tworzyw sztucznych powinien wynieść min. 50%. Obecnie, zgodnie z danymi raportu Plastic Europe, w Polsce przetwarza się zaledwie 27% wszystkich odpadów z tworzyw sztucznych. Czy jest to możliwe, by w tak krótkim czasie branża recyklingu osiągnęła zamierzony cel? Specjaliści AKPOL – firmy zajmującej się przetwarzaniem odpadów HDPE, LDPE i PP w regranulat, stworzyli listę trzech kroków, które pozwolą Polsce zbliżyć się do europejskich standardów recyklingu.

 

Odpowiednie regulacje prawne i wsparcie dla rozwoju

 

Na rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym, duży wpływ mają czynniki zewnętrzne, z których najsilniejsze oddziaływanie mają regulacje prawne. Aby zwiększyć ilość surowców wtórnych przeznaczonych do recyklingu, ważne jest, by stworzyć lepsze i skuteczniejsze systemy selektywnej zbiórki odpadów, które będą odpowiednio uregulowane prawnie. Takie regulacje powinny obejmować zarówno bardziej przyjazne dla obywateli systemy segregacji odpadów, ułatwiające selektywną zbiórkę odpadów, ale także nałożenie obowiązku na producentów, wytwarzających produkty w opakowaniach z tworzyw sztucznych, by w strategiach rozwoju swoich przedsiębiorstw uwzględniali ekologiczne alternatywy z recyklingu.

Obecnie sytuacja prawna dla branży recyklingu staje się coraz bardziej sprzyjająca za sprawą wprowadzonych przez Unię Europejską przepisów i Europejskiego Zielonego Ładu oraz działań Parlamentu w kwestii gospodarowania odpadami w Polsce. Na silny wzrost branży recyklingu wpływają także unijne inwestycje i programy wsparcia, które umożliwiają uzyskanie dotacji na zakup nowoczesnych maszyn, poszerzanie innowacyjności recyklatów czy rozbudowę linii produkcyjnych i tworzenie nowych miejsc pracy.

 

Budowanie wartości surowców wtórnych

 

Aby branża recyklingu w Polsce miała szansę na większy i sprawniejszy rozwój, konieczne jest propagowanie jakości i doskonałych cech fizykochemicznych tworzyw uzyskiwanych w procesie recyklingu. Zaawansowany proces przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych w regranulat, obejmujący takie etapy jak segregacja ze względu na materiał i kolor, czyszczenie, mielenie i późniejsza kontrola laboratoryjna sprawiają, że recyklaty posiadają maksymalnie zbliżony skład do oryginalnych tworzyw, są pozbawione niemalże wszystkich wtrąceń czy zanieczyszczeń, a praca produkcyjna na regranulatach nie stanowi problemu dla fabryk.  Istotne jest także, by podkreślać pełne bezpieczeństwo produktów z recyklingu dla konsumentów.

Wsparciem dla branży surowców wtórnych jest również propagowanie idei ekologicznych wśród konsumentów i budowanie potrzeby wyboru produktów w opakowaniach z recyklingu. Z roku na rok w Polsce trendy eko rosną w siłę, a odpowiednio przeprowadzona kampania społeczna i edukacyjna, może przynieść wymierne korzyści zarówno środowisku naturalnemu, jak i branży recyklingu.

 

Edukacja ekologiczna obywateli

 

Kluczowym elementem, który ma silny związek z rozwojem branży recyklingu i myśli ekologicznej w Polsce jest edukacja. Zachęcanie mieszkańców i przedsiębiorców do zwiększenia świadomości na temat recyklingu i jego znaczenia dla środowiska można realizować na różnorakie sposoby. Dobrym przykładem są kampanie ekologiczne w mediach, pokazy i szkolenia z recyklingu organizowane przez specjalistów tego zakresu czy akcje prospołeczne prowadzone we współpracy z organizacjami publicznymi. Wszystkie działania, których celem jest poszerzanie wiedzy ekologicznej i propagowanie pozytywnych działań przynoszą ogromne korzyści zarówno branży, środowisku naturalnemu i samym obywatelom.

 

Dobrze funkcjonujące prawo, odpowiednie propagowanie znaczenia idei recyklingu dla biznesu i środowiska oraz akcje edukacyjne to trzy filary, na których opiera się przyszłość branży recyklingu w Polsce. Dzięki współpracy między sektorami rządowymi, przedsiębiorstwami i społeczeństwem, możliwe będzie spełnienie europejskich dyrektyw ekologicznych.

 

Komentarz: 27% recyklingu tworzyw w Polsce można traktować w kategoriach sennego marzenia. Wg badań redakcji Plastics Review opartych na rynkowych faktach, poziom recyklingu tworzyw w Polsce wynosi ok 10%. Zupełnie nie są znane merytoryczne podstawy twierdzeń różnych ośrodków o bombastycznych wielkościach recyklingu w Polsce. Jeśli chodzi o resztę, pełna zgoda. Tylko trzeba się zaangażować.

Dodaj ofertę pracy