KGL_new
Wiadomości

RECYKLING: ZADANIA dla MASZYNY

Rozmowa z Nilsem Ritterhoffem, dyrektorem zarządzającym ENTEX Rust & Mitschke GmbH.

Jaki wkład wnosi ENTEX w gospodarkę o obiegu zamkniętym?

W ostatnich latach wspólnie z firmami partnerskimi, ale także z instytutami badawczymi przeanalizowaliśmy, rozwinęliśmy i udoskonaliliśmy różne procesy recyklingu. Należą do nich na przykład komponowanie lub synteza bioplastików i recyklatów oraz dewulkanizacja zużytej gumy z opon. Na przykład nasz klient Novo-Tech wykorzystuje nasze wytłaczarki do obróbki łopatek wirnika turbin wiatrowych, które składają się z tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknem szklanym w procesie compoundingu. Tutaj recyklaty są dodawane do materiału drewnopochodnego, z którego produkuje się m.in. deski tarasowe. Nasz klient ustanowił również własny system odbioru swoich produktów. W ten sposób deski tarasowe wykonane z włókien drzewnych i termoutwardzalnego tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu są zawracane po użyciu. Są one również ponownie przetwarzane i proporcjonalnie ponownie wprowadzane do procesu produkcyjnego nowych desek tarasowych – bez utraty jakości. To, że jakość produktu końcowego pozostaje na wysokim poziomie pomimo zawartości z recyklingu, jest w dużej mierze zasługą naszej planetarnej wytłaczarki rolkowej. Zasada działania maszyny zapewnia doskonałe właściwości mieszania bez uszkadzania materiału przez przeładowanie. Jest to jedyny sposób na wyprodukowanie nowych desek podłogowych z podłóg pochodzących z recyklingu i łopat do elektrowni wiatrowych, które spełniają wysokie wymagania jakościowe.

Na jaką szczególną uwagę należy zwrócić uwagę przy przetwarzaniu recyklatów?

W naszych procesach mechanicznego i chemicznego recyklingu tworzyw sztucznych mamy szeroką gamę zastosowań i zadań dla maszyny. Chciałbym podać dwa przykłady, w jaki sposób ENTEX może szczególnie wspierać swoich klientów w przetwarzaniu recyklatów: Na przykład, jeśli recyklaty są mieszane z materiałem pierwotnym, jak opisano wcześniej, ważne jest, aby recyklat nie był niepotrzebnie obciążany podczas procesu , ponieważ jest to przyczyną utraty jakości. Ponieważ nasza planetarna wytłaczarka rolkowa w porównaniu z innymi systemami pracuje ze szczególnie niskimi siłami ścinającymi, spełnia w tym celu niezbędny warunek podstawowy. Ponadto nasz system kontroli temperatury cieczy pozwala nam w szczególności kontrolować stosunek wkładu energii mechanicznej i cieplnej w celu spełnienia wymagań procesu, co dodatkowo minimalizuje naprężenia materiału i pozwala nam zredukować lub całkowicie uniknąć uszkodzeń. Innym interesującym aspektem przetwarzania recyklatów jest to, że możemy wydobyć z nich lotne zanieczyszczenia i substancje zapachowe. Ze względu na specjalną geometrię i działanie naszego systemu wytłaczania, wewnątrz maszyny dostępna jest większa powierzchnia i objętość niż w innych systemach. Dzięki zastosowaniu silnej próżni można skutecznie usunąć zanieczyszczenia.

Jak rozwinie się branża?

Przemysł tworzyw sztucznych jest wciąż na wczesnym etapie gospodarki o obiegu zamkniętym. W ENTEX w ostatnich latach zaobserwowaliśmy znaczny wzrost popytu na nasze procesy recyklingu. Wiele procesów w tej dziedzinie zastosowań jest wysoce innowacyjnych, ale wciąż równie eksperymentalnych – zwłaszcza w obszarze recyklingu chemicznego. Mamy wielu klientów, którzy testują m.in. depolimeryzację różnych materiałów. Jest to jednak wciąż w powijakach; istnieje tylko kilka zakładów, które już przetwarzają chemicznie na skalę przemysłową. Z kolei w recyklingu mechanicznym od jakiegoś czasu istnieją na rynku systemy ugruntowane. Jako firma zajmująca się inżynierią mechaniczną chcielibyśmy, aby ustawodawcy stworzyli jasne warunki ramowe dla wszystkich uczestników rynku. Nie byłoby dobrze, gdybyśmy w Niemczech czy Europie musieli przestrzegać przepisów, których nie mają nasi konkurenci z Azji.

Czy te ograniczenia mogą prowadzić do przewagi technologicznej?

Więcej

Dodaj ofertę pracy