biester
Wiadomości

PRESJA NA RECYKLING

Rozmowa z Joachimem Oberbauerem, kierownikiem ds. sprzedaży folii w Hosokawa Alpine AG.

Jaki wkład wnosi Twoja firma w gospodarkę o obiegu zamkniętym?

Jesteśmy pionierem technologii MDO w świecie folii rozdmuchiwanej. Opiera się na jednoosiowym rozciąganiu folii i umożliwia poprawę właściwości produktu końcowego. Dzięki dalszemu rozwojowi technologii MDO udało nam się zrobić znaczący krok w kierunku produkcji zrównoważonych opakowań z folii rozdmuchiwanej. Ten dalszy rozwój umożliwił tzw. rozwiązania full-PE lub rozwiązania monomateriałowe, dzięki czemu technologia ta w znacznym stopniu przyczynia się do recyklingu tworzyw sztucznych.

Jak to działa?

Pełne rozwiązania PE są dziś gorącym tematem w branży folii rozdmuchiwanych. Idealnie folie składają się tylko z jednego surowca, a mianowicie polietylenu. Dzięki naszej technologii MDO świat folii rozdmuchiwanych może produkować opakowania, które mogą zastąpić na przykład materiały takie jak PET. Zwykłe woreczki stojące, których tysiące można zobaczyć w supermarketach na całym świecie, są zazwyczaj wykonane z różnych tworzyw sztucznych, takich jak PET laminowany na przykład z wewnętrzną warstwą dmuchanej folii PE. Kompozyty tego rodzaju nie nadają się do recyklingu. Te kompozyty PET i polietylenowe można rozdrabniać, ale nie można ich już używać w podobnych zastosowaniach. Na przykład dzięki zastosowaniu technologii MDO PET można zastąpić polietylenem. Rozdmuchiwana folia jest ponownie rozciągana, co pozwala na jej zmianę mechaniczną i optyczną. Nadaje to folii PE ulepszone właściwości, które wcześniej pokrywała na przykład folia PET. Dzięki temu produkt może być wykonany wyłącznie z polietylenu. Taki monomateriałowy produkt można poddać recyklingowi i ponownie wykorzystać do produkcji folii.

Czy rośnie zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania?

Ta technologia MDO, która umożliwia pełne rozwiązanie PE jako dodatek do instalacji do rozdmuchiwania folii, coraz częściej pojawia się na rynku. Nabiera coraz większego znaczenia w gospodarce o obiegu zamkniętym. Tymczasem jesteśmy zaangażowani w wiele projektów wykorzystujących technologię MDO. Teraz czerpiemy korzyści z pracy nad doskonalenia tej technologii przez długi czas, jeszcze zanim gospodarka o obiegu zamkniętym była tematem dyskusji. Potencjał jest ogromny, ale ostatecznie wszystko zależy od czynników politycznych, presji społecznej i dostępności odpowiedniego materiału. Sami nie możemy zmienić świata. Możemy zaoferować tylko produkty inżynierii mechanicznej, które są w stanie to wszystko zrobić. Uważamy, że naszym obowiązkiem jest umożliwienie tego.

Jakie widzisz wyzwania związane ze stosowaniem recyklatów po stronie inżynierii mechanicznej?

Włączenie recyklatów do nowych produktów jest poważnym wyzwaniem, jeśli na końcu procesu chcesz mieć nowe produkty wysokiej jakości. Czystość granulatu ma kluczowe znaczenie; wszelkie zanieczyszczenia w tym granulacie stanowią potencjalny problem, szczególnie w przypadku cienkich folii o grubości od 20 do 30 mikrometrów, które produkujemy za pomocą naszych systemów. Jakość recyklatu nie zawsze jest podawana. Często nawet jako kupujący, jako producent folii, nie wiesz dokładnie, co otrzymujesz. Jeśli my jako producenci maszyn wiemy, że klient używa recyklatów, odpowiednio zaprojektujemy nasze maszyny. Jeżeli materiał wejściowy nie jest czysty, to są to wszystkie możliwe zakłócenia w produkcji ze względu na właściwości mechaniczne i jakość produktu. Jednak nasze komponenty są optymalnie do siebie dopasowane i możemy je zaprojektować tak, aby bardzo dobrze radziły sobie z tymi wahaniami materiałów.

Jak duże jest międzynarodowe zainteresowanie wykorzystaniem recyklatów?

Na całym świecie istnieje tendencja wzrostowa, ale nadal istnieją duże różnice regionalne. Europa jest już dość zaawansowana, podczas gdy Azja wciąż pozostaje w tyle. Jednak w rozmowach z klientami na całym świecie widzimy, że coraz częściej pojawia się zapotrzebowanie na materiały pochodzące z recyklingu. Na przykład rynek indyjski jest z pewnością jeszcze mniej rozwinięty pod tym względem, ale celem jest osiągnięcie 7-procentowego rocznego wzrostu rynku recyklingu do 2030 roku. Region APAC ma jednak również ambitne cele, a mianowicie stać się wiodącym rynkiem w wykorzystanie recyklatów do 2025 roku. Myślę, że świat zmierza we właściwym kierunku.

Gospodarka o obiegu zamkniętym wciąż dojrzewa. Co musi się stać, aby plastik został poddany recyklingowi w dużych ilościach?

Więcej

Dodaj ofertę pracy