biester
Wiadomości

KONCEPCJA RECYKLINGU

Rozmowa z dr. Ralfem Düsselem, przewodniczącym PlasticsEurope Deutschland e.V.

Producenci tworzyw sztucznych radzili sobie do tej pory całkiem dobrze z liniowym modelem ekonomicznym, więc po co przechodzić na gospodarkę o obiegu zamkniętym?

Tylko w ten sposób można osiągnąć cele w zakresie redukcji gazów cieplarnianych i neutralności klimatycznej, które wyznaczyły sobie Europa i Niemcy. Nasze badanie, Reshaping Plastics – Pathways to a Circular, Climate Neutral Plastics System in Europe, pokazuje, że podjęliśmy już pewne kroki we właściwym kierunku, ale pokazuje również, że nasze tempo jest wciąż zbyt wolne. Transformacja w kierunku neutralności klimatycznej musi przebiegać szybciej, a gospodarka o obiegu zamkniętym jest w tym ważnym wkładem. Przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów i zmniejszenia zużycia surowców kopalnych. Wiele z naszych firm członkowskich korzysta już z różnych zrównoważonych surowców. Dostępne są również wstępne przykłady zamkniętych przepływów materiałów. Jednak w tym miejscu wciąż musimy działać szybciej, dlatego jako stowarzyszenie zdecydowanie popieramy przejście z gospodarki liniowej na gospodarkę o obiegu zamkniętym.

Recykling chemiczny może wnieść swój wkład. Jak daleko posunąłeś się technologicznie w tej dziedzinie?

Powstają pierwsze zakłady produkujące oleje pirolityczne na mniejszą skalę przemysłową. Ponadto istnieją różne projekty badawcze w Niemczech i Europie. Musimy jednak jeszcze bardziej popchnąć innowacje w tej dziedzinie: na przykład musimy zrozumieć, jak radzić sobie z różnymi strumieniami odpadów. W tym celu potrzebujemy jednak środowiska przyjaznego innowacjom. Jako branża podjęliśmy jasne zobowiązania inwestycyjne, inwestując około 2,6 mld euro w 2025 r., które wzrosną do 7,2 mld euro do 2030 r. Ale robiąc to, musimy mieć pewność, że produkty uzyskane z recyklingu chemicznego również będą być uznane za recyklaty w kategoriach prawnych.

Obecnie UE rozważa klasyfikację produktów pochodzących z recyklingu chemicznego w inny sposób niż tych pochodzących z recyklingu mechanicznego. Co by to oznaczało dla Twojej branży?

To nie byłby dobry rozwój. Popieramy rozwój, który nie faworyzuje żadnej konkretnej technologii, ponieważ jesteśmy przekonani, że ani my w przemyśle, ani regulatorzy w UE i Niemczech nie wiemy, jak będzie wyglądał świat za dziesięć lat. Dlatego potrzebujemy klasyfikacji recyklingu, która jest otwarta na każdy rodzaj technologii. Tylko wtedy wszystkie inwestycje i innowacje mogą być również kontynuowane, tak aby ostatecznie zastosować najlepszą metodę recyklingu dla danego zastosowania, na przykład pod względem potencjału ochrony klimatu. Z tego powodu wyraźnie nie popieramy odmiennego traktowania różnych technik recyklingu.

Jakie jest prawdopodobieństwo, że punkt widzenia Twojego stowarzyszenia zyska akceptację?

Wierzę, że jesteśmy na dobrej drodze. Bardzo się cieszę, że temat został poruszony w umowie koalicyjnej z Niemcami, a recykling chemiczny ma zostać uwzględniony w ustawie o opakowaniach. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby tak się stało.

Czy możesz opisać, która metoda będzie miała swoje miejsce i gdzie w przyszłości?

Więcej

Dodaj ofertę pracy