biester
Wiadomości

RECYKLING: POWSZECHNY POPYT

Rozmowa z Martiną Schmidt, kierownikiem jednostki biznesowej Recykling w Vecoplan AG.

Czy gospodarka o obiegu zamkniętym nabiera rozpędu?

Tak, ten wspaniały wspólny projekt nabrał ogromnego tempa. Gospodarka o obiegu zamkniętym jest obecnie postrzegana zupełnie inaczej niż jeszcze kilka lat temu. Wszyscy zrozumieli, że nie chodzi tylko o funkcjonalne gospodarowanie odpadami, ale że wszyscy gracze na rynku muszą wziąć w tym udział. Zaczyna się to od projektu produktu, kontynuuje politykę (termin kluczowy: poziomy recyklingu), a kończy na kliencie końcowym. Dzisiaj ludzie są świadomi, że cały łańcuch wartości musi podjąć działania, jeśli mamy walczyć ze zmianami klimatycznymi i chronić środowisko.

Z jakiego sektora Vecoplan dostrzega ten dodatkowy popyt wynikający ze świadomości?

Popyt jest wszechobecny. Nie ogranicza się do poszczególnych sektorów, ponieważ cały przemysł tworzyw sztucznych przechodzi zmiany. Główny impuls wynika ze wskaźnika recyklingu. Branża tworzyw sztucznych musi pogodzić się z faktem, że w przyszłości produkt wprowadzany na rynek będzie zawierał recyklat i sam nadawał się do recyklingu. Ten rozwój jest napędzany z obu stron: zarówno producent, jak i klient poszukują obecnie koncepcji recyklingu. Trend w kierunku pojedynczych cykli zmieni wszystko w sposób zrównoważony.

Jakie są konsekwencje?

Zapotrzebowanie jest duże, ale recyklatów jest za mało, aby temu sprostać. Sytuację pogarsza obecnie fakt, że duże korporacje same tworzą te zamknięte pętle. Następnie znają produkty, które są w obiegu, znają proces produkcji i proces regeneracji. Wiedzą, w jaki sposób produkt wraca od klienta i jak mogą go poddać recyklingowi we własnym obiegu. Tak więc duża ilość potencjalnego recyklatu nie trafia na rynek.

Jak możesz temu przeciwdziałać?

Nasi klienci doświadczają niedoborów materiałów i rosnących cen. Jako alternatywę poszukują innych strumieni z tego samego materiału, które również nadają się do recyklingu. W sektorze poliolefin są to np. big bagi, filamenty, przędze, włókniny. Materiały te są dostępne w wystarczających ilościach, ale do tej pory nie było potrzeby skupiania się na nich. Rodzi to pytanie, skąd pochodzą te strumienie materiałów, jakie są ich właściwości mechaniczne i termiczne oraz jaki proces należy skonfigurować, aby je poddać recyklingowi. Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu i wiedzy jesteśmy w stanie w pełni wspierać naszych klientów w tej dziedzinie.

Czy tworzywa sztuczne pokonsumpcyjne mogą być również wykorzystywane do produkcji wysokiej jakości recyklatów?

Zasadniczo odpowiedź brzmi: tak. Pytanie brzmi: jak intensywnie chciałbym to robić i jakie są moje oczekiwania wobec produktu końcowego? Na przykład rozróżniam, czy opakowanie jest produkowane dla sektora spożywczego, czy dla towarów codziennego użytku.

Jaka część tworzywa sztucznego została już wykorzystana i jak duży jest w tym potencjał?

Udział ustalonych cykli i ilości, które są w nich przetwarzane, jest absolutnie niewielki w porównaniu do ilości materiałów, które trafiają na rynek i nie są jeszcze poddawane recyklingowi. Potencjał recyklingu jest dość znaczny.

Jaka jest odpowiedź Vecoplan na zmieniające się wymagania klientów?

Więcej

Dodaj ofertę pracy