biester
Wiadomości

Recykling mechaniczny EPS

Pierwsza przemysłowa instalacja do recyklingu materiałów izolacyjnych EPS zostanie uruchomiona tego lata w Holandii. innowacyjna koncepcja recyklingu PSLoop umożliwia recykling pianek polistyrenowych zawierających HBCD.

Po tym, jak niemiecka grupa przetwórców EPS (GEC) uratowała holenderską fabrykę PolyStyreneLoop przed niewypłacalnością w zeszłym roku, teraz może ona rozpocząć regularną działalność. Zakład, który od tego czasu nosi nazwę PS Loop, jest pierwszym zakładem przemysłowym zajmującym się recyklingiem materiałów izolacyjnych EPS z prac rozbiórkowych i renowacyjnych.

W 2022 roku Grupa GEC uratowała holenderską fabrykę przed niewypłacalnością, czyniąc ją spółką całkowicie zależną od Grupy GEC. W budowę zakładu zainwestowano ponad 17 mln euro. Startowe zdolności instalacji to 3 tys ton rocznie. Docelowe to 8 tys ton rocznie.

HBCD jest stosowany jako środek zmniejszający palność w piankowych płytach izolacyjnych od lat 60. XX wieku i przez długi czas był uważany za najlepsze rozwiązanie w kontekście przepisów przeciwpożarowych. Jednak obecnie stosuje się alternatywne środki zmniejszające palność, ponieważ HBCD został zakazany w 2016 r. Zakaz ten oznaczał również, że dziesiątki tysięcy ton odpadów piankowych polistyrenu (PS) zawierających HBCD nie mogło już być poddawane recyklingowi w zwykły sposób. Dzięki innowacyjnej koncepcji recyklingu PS Loop możliwy jest teraz recykling pianki PS zawierającej HBCD na skalę przemysłową. Rezultatem jest w pełni przetworzony surowiec PS, który jest używany do produkcji nowych produktów izolacyjnych EPS. Wraz z ICL proces ten ma również na celu odzyskanie bromu jako ważnego zasobu.

Dodaj ofertę pracy