KGL_new
Wiadomości

Neste zwiększy skalę recyklingu chemicznego

Neste podjęła ostateczną decyzję inwestycyjną dotyczącą rozpoczęcia budowy instalacji uszlachetniania upłynnionych odpadów z tworzyw sztucznych w swojej rafinerii Porvoo w Finlandii. Inwestując 111 milionów euro, Neste zbuduje zdolność do uszlachetniania 150 000 ton upłynnionych odpadów z tworzyw sztucznych rocznie. Uszlachetnianie to jeden z trzech etapów przetwarzania upłynnionych odpadów z tworzyw sztucznych w wysokiej jakości surowiec do produkcji nowych tworzyw sztucznych: obróbka wstępna, uszlachetnianie i rafinacja. Inwestycja jest częścią szerszego projektu (PULSE), który otrzymał dotację z Funduszu Innowacji UE w wysokości 135 mln euro, jeśli zostanie w pełni wdrożony to firma osiągnie łączną zdolność produkcyjną 400 000 ton rocznie.

Wstępna obróbka i uszlachetnianie upłynnionych odpadów z tworzyw sztucznych odgrywają ważną rolę w podejściu Neste do recyklingu chemicznego. Pozwalają one firmie zwiększyć elastyczność przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych o niższej jakości i zwiększyć skalę przetwarzania upłynnionych odpadów z tworzyw sztucznych na wysokiej jakości surowiec petrochemiczny w istniejącej rafinerii w Porvoo. 

„W ciągu ostatnich lat rozwinęliśmy nasze możliwości przetwarzania surowców o obiegu zamkniętym w rafinerii Porvoo i teraz jesteśmy gotowi do budowy odpowiedniego zakładu. Zakończenie budowy nowego zakładu przetwarzającego 150 000 ton upłynnionych odpadów z tworzyw sztucznych planowane jest na pierwszą połowę 2025 roku” – mówi Markku Korvenranta, wiceprezes wykonawczy Neste's Oil Products.

W ramach projektu Neste zbuduje nowe aktywa w rafinerii Porvoo, ale także wykorzysta istniejące aktywa poprzez modernizację, aby szybko i wydajnie zwiększyć skalę recyklingu chemicznego. Zmodernizowane upłynnione odpadowe tworzywo sztuczne będzie następnie przetwarzane w konwencjonalnej rafinerii, w której zastąpi część zasobów kopalnych przetwarzanych w rafinerii Porvoo. 

Dodaj ofertę pracy