biester
Wiadomości

Orlen: zaawansowanie instalacji Olefiny III wynosi 33%

Budowa kompleksu instalacji Olefin III na terenie zakładu produkcyjnego Orlen w Płocku jest obecnie zaawansowana w ok. 33%, poinformował dyrektor projektu Olefiny III Damian Olewnik.

Prace postępują zgodnie z zapisami kontraktowymi” – dodał Olewnik. Jak podkreślił, na ukończeniu są obecnie prace fundamentowe i ziemne, a na placu budowy zaczyna się montaż pierwszych aparatów. Największy z nich, czyli wieża absorpcyjna (tzw. Wash Tower), został już zainstalowany.

„Tzw. wyjście z ziemi zawsze jest problematyczne, a największy progres widoczny jest w miesiącach wiosenno-letnich, dlatego w najbliższych miesiącach należy się spodziewać przyspieszenia prac” – dodał Olewnik.

„Najważniejsze kamienie milowe w najbliższych miesiącach to zakończenie ustawiania największych aparatów, tzw. nadgabarytowych, a do końca roku spodziewamy się, że zainstalowanych będzie ok. 95% wszystkich aparatów” – powiedział dyrektor operacyjny Hyundai Engineering Poland i Tecnicas Reunidas – generalnego wykonawcy inwestycji – Jakub Zgorzelski.

Umowę na budowę kompleksu instalacji Olefin III w formule EPCC ze spółkami Hyundai Engineering oraz Técnicas Reunidas Orlen podpisał w czerwcu 2022 r. Wartość inwestycji to ok. 13,5 mld zł. Uruchomienie produkcyjne kompleksu Olefin III planowane jest na początek 2025 roku.To obecnie największa inwestycja petrochemiczna w Europie.

Dziś akcjonariusze koncernu zmienili jego nazwę na ORLEN.

Dodaj ofertę pracy