biester
Wiadomości

Kolejna alternatywa dla jednorazówek

Berliński start-up Sykell oferuje swój system o nazwie „Einfach Mehrweg” jako alternatywę dla jednorazowych opakowań żywności i napojów na wynos. Teraz firma otrzymała kolejne 4,5 miliona euro kapitału na rozwój od REWE, Interzero oraz Collateral Good Ventures. Niskoprogowe rozwiązanie systemowe Sykell działa na zasadzie kaucji, a pojemniki można również zwrócić za pośrednictwem istniejących automatów do sprzedaży zwrotnej. Handlowe systemy zwrotów sprawdziły się już i ugruntowały swoją pozycję w sektorze napojów. Słuszne i nieuniknione jest rozszerzanie takich rozwiązań także na inne obszary. Wygoda konsumenta jest decydującym czynnikiem dla koniecznej standaryzacji i skalowania.

W Niemczech firmy oferujące żywność i napoje na wynos muszą od 1 stycznia 2023 r. również oferować konsumentom pojemniki wielokrotnego użytku. W tym kontekście Sykell chce zaoferować „zrównoważoną alternatywę dla jednorazowych opakowań żywności i napojów na wynos” z opakowaniami wielokrotnego użytku oferta depozytowa. Depozyt Sykell wynosi od 1 € do 2,50 €.

Start-up oferuje swój system jako „rozwiązanie wielokrotnego użytku z pełną obsługą” zarówno dużym firmom detalicznym, jak i indywidualnym, prowadzonym przez właścicieli firmom cateringowym. Jako kompletny pakiet, oferta Sykell obejmuje zarówno logistykę wyszukiwania, jak i czyszczenia, płukanie, czyszczenie, zarządzanie zapasami i księgowanie depozytów.

Firmy cateringowe niekoniecznie muszą uciekać się do „pełnego rozwiązania serwisowego”. Jeśli dysponują odpowiednimi urządzeniami do czyszczenia, mogą również wprowadzać zwrócone pojemniki i kubki bezpośrednio z powrotem do obiegu i służyć konsumentom po profesjonalnym płukaniu na miejscu.

Wygoda użytkowania ma kluczowe znaczenie dla akceptacji i stosowania rozwiązań wielokrotnego użytku przez konsumentów. W tym miejscu system Sykell zdobywa punkty, ponieważ opiera się na szeroko rozpowszechnionym i ugruntowanym w Niemczech systemie butelek depozytowych.

Na przykład „Einfach Mehrweg” nie wymaga rejestracji, konta klienta, pobierania aplikacji ani podawania danych osobowych. Podobnie jak w przypadku butelek kaucyjnych, pojemniki i kubki są zwracane za pośrednictwem istniejących automatów zwrotnych partnerów uczestniczących w całych Niemczech. Należą do nich sklepy spożywcze i stacje benzynowe. Istnieje również możliwość zwrotu pojemników do punktów gastronomicznych.

 Związane z handlem systemy zwrotów sprawdziły się już i ugruntowały swoją pozycję w sektorze napojów. Rozszerzenie tych systemów na inne obszary jest słuszne i nieuniknione. Standaryzacja i skalowanie odpowiednich rozwiązań są konieczne i decydujące o sukcesie. Tylko w ten sposób można osiągnąć wymagane objętości krytyczne. Głównym warunkiem wstępnym jest wygoda dla konsumentów. Opakowania wielokrotnego użytku muszą być niskoprogowe dla konsumentów, tzn. muszą wymagać jak najmniejszego wysiłku, czasu i podróży. Sykell wydaje się być na dobrej drodze.

K O N F E R E N C J A   F O L I O W A    2 0 2 3

Dodaj ofertę pracy