Kapsułki z kawą odniosły triumfalny sukces w ciągu ostatnich dwóch dekad. Temu sukcesowi od początku towarzyszyła krytyka z punktu widzenia ochrony środowiska. Kapsułki wykonane z aluminium, plastiku lub materiałów kompozytowych są uważane za problematyczne pod względem utylizacji i recyklingu.
Od kwietnia 2023 roku Grupa Edeka, jeden z wiodących detalistów spożywczych w Niemczech, oferuje innowacyjne rozwiązanie o nazwie CoffeeB. Produkt został opracowany przez firmę Delica, spółkę zależną szwajcarskiego detalisty Migros, i już w 2022 roku zwrócił na siebie uwagę innowacjami na rynku kawy.
Innowacyjne kapsułki z kawą składają się z prażonej kawy sprasowanej w małe kulki otoczone opatentowaną powłoką ochronną wykonaną w całości z bio-odnawialnych surowców na bazie alg. „Powłoka” ma za zadanie chronić kawę przed utratą smaku i utrzymywać ją stabilną podczas procesu parzenia.
Według CoffeeB kapsułki powinny rozkładać się znacznie szybciej i bardziej intensywnie po użyciu niż inne biokompostowalne kapsułki ze względu na cienką warstwę alginianu. Firma odnosi się do kompostowalności ogrodowej, co oznacza, że kapsułki rozłożą się w kompoście nawet w lokalnych warunkach klimatycznych bez dodatku energii lub innych środków.
Edeka nie jest jedyną firmą poszukującą alternatywy dla kontrowersyjnych konwencjonalnych kapsułek z kawą. Na przykład sieć supermarketów Kaufland, należąca do Grupy Schwarz (Lidl), oferuje pod własną marką K-Bio kapsułki z kawą z certyfikatami Fairtrade i FSC, które są wykonane w całości z oleju roślinnego i celulozy i są odpowiednie dla marki Nespresso ekspresy do kawy. Oznacza to, że również w tym opakowaniu zastosowano wyłącznie odnawialne surowce pochodzenia biologicznego. Według Kauflanda kapsułki te można również wyrzucać do domowego kompostu.
Nestle oferuje już oparte na włóknach i nadające się do biokompostowania rozwiązanie. Kapsułki papierowe są obecnie testowane we Francji i Szwajcarii po trzyletnim okresie opracowywania i są kompatybilne z konwencjonalnymi ekspresami Nespresso.
Nie ma co do tego wątpliwości, że innowacyjne rozwiązanie Migro jest bardzo atrakcyjne wizualnie i podąża za właściwą obecnie narracją. W końcu biokompostowalność jest zwycięskim argumentem w obliczu problemów związanych z utylizacją i recyklingiem konwencjonalnych kapsułek z kawą.
Ale nie wszystko złoto, co się świeci.
- Konsumenci narzekają na dużą awaryjność maszyn zaprojektowanych specjalnie do robienia kulek kawowych. Może to mieć fatalne skutki, zwłaszcza w pierwszych, krytycznych etapach tworzenia się rynku.
- System konkuruje z wieloma innymi ekspresami do kawy na kapsułki na rynku. Kapsułki CoffeeB nie są kompatybilne z istniejącymi systemami i wymagają zakupu nowego sprzętu.
- Powstaje pytanie, gdzie jest wyraźna przewaga nowego rozwiązania nad innymi rozwiązaniami ogrodniczymi do kompostowania. W tym przypadku Edeka i Migros mogłyby w większym stopniu odnieść się do możliwych zalet zrównoważonego rozwoju swoich surowców (glony zamiast drewna/papieru lub oleju roślinnego).
Wniosek
Zasadniczo Migros i Edeka przedstawiają obiecujące podejście do rozwiązania problemu kapsułek za pomocą CoffeeB. Aby odnieść sukces, Delica musi jednak wyciągnąć wnioski z początkowych słabości i dokonać wyraźnego skoku jakościowego wraz z kolejną wersją sprzętu.